1399/05/16-14:34

ابتلای ۱۰ میلیون نفر از مردم افغانستان به کرونا

ابتلای ۱۰ میلیون نفر از مردم افغانستان به کرونا

وزیربهداشت افغانستان اعلام کرد که براساس تحقیق تازه‌ این وزارتخانه بیش از ۳۱ درصد مردم افغانستان یعنی حدود ۱۰ میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

به گزارش دولت بهار به نقل از ایرنا، «احمدجواد عثمانی» طی نشست خبری در کابل گفت که در این تحقیق میزان مبتلایان کووید۱۹ در ۳۴ استان افغانستان که به ۹ بخش تقسیم شده، مورد ارزیابی قرار گرفته است.

وی افزود: براساس این پژوهش ۵۳ درصد مردم کابل، ۴۲.۹ درصد مردم استان‌های های شرقی، ۳۶.۳ درصد افراد در استانهای مرکزی، ۳۴.۱ درصد از جمعیت استان‌های غربی، ۳۲.۴ درصد مردم شمال شرق و ۲۱.۱ درصد افراد در نقاط مرکزی کشور، به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

عثمانی اضافه کرد که بر پایه این تحقیق، ۴۶.۴ درصد کودکان بین ۵-۱۷ سال به ویروس کرونا گرفتار شده اند و نشانه بیماری در آنها دیده نشده است، اما ناقل ویروس بوده اند.

به گفته وی، این تحقیق نشان می دهد که میزان مبتلایان در شهرها نسبت به روستاها بیشتر بوده است و ۴۲.۳ درصد جمعیت شهرها و۳۱.۷ درصد جمعیت روستاها به ویروس کرونا گرفتار شده اند.

به گفته عثمانی، بررسی های اخیر وزارت بهداشت از استانها نشان می دهد که تعداد مثبت ویروس کرونا در روزهای پس از عید قربان، افزایش نیافته است.

وی گفت که سیر گسترش ویروس کرونا از ۲۶ خرداد ماه در حال کاهش بوده و میزان موارد مثبت از ۶۰ تا ۶۵ درصد در دوماه گذشته، به ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است.

عثمانی گفت افرادی که تا اکنون مبتلا به ویروس کرونا نشده اند احتیاط لازم را داشته باشند و از ماسک استفاده کنند، فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از تردد در مناطق پرجمعیت خودداری کنند.

او تأکید کرد که احتمال مبتلا شدن دوباره افرادی که به ویروس کرونا دچار شده اند وجود دارد و باید توصیه های بهداشتی به طور جدی رعایت شود.

آمار رسمی وزارت بهداشت افغانستان امروز ۱۵ مرداد شمار مبتلایان را ۳۶ هزار و ۸۲۹ نفر خوانده و شمار جان باختگان را هم یکهزارو ۲۹۴ نفر اعلام کرده است.

نظرات

اخبار مرتبط