1399/05/30-22:00

پرچم عزا بر گنبد امام رضا (ع) به اهتزاز درآمد

پرچم عزا بر گنبد امام رضا (ع) به اهتزاز درآمد

همزمان با غروب آفتاب و آغاز ماه محرم الحرام طبق سنت هر ساله پرچم سبز گنبد حرم امام رضا (ع) طی مراسمی با حضور تولیت آستان قدس رضوی تعویض شد و به رنگ سیاه عزای ابا عبدالله الحسین (ع) درآمد.

به گزارش دولت بهار به نقل از ایرنا، در راستای عمل به شعائر اسلامی و پاسداشت حرمت اباعبدالله الحسین (ع) و اعلام عزاداری آن امام همام در بارگاه هشتمین اختر تابناک آسمان و ولایت، پرچم متبرک رضوی عصر روز پنجشنبه توسط خادمان بارگاه منور رضوی به سمت گنبد حمل و توسط یکی از خادمان تعویض شد.

افزون بر نصب پرچم سیاه بر گنبد حرم مطهر رضوی، سیاه پوشی صحن و سرای حرم مطهر رضوی نیز از روز گذشته آغاز شده است که این سیاه پوشی به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت. 

مدیر روشنایی و خدمات فنی حرم مطهر رضوی هم در این خصوص گفت: در ماه محرم  پنج هزار و ۲۰۰ مترمربع پرچم‌ و کتیبه مشکی در  اماکن متبرکه حرم حضرت رضا(ع) نصب می شود و سیاهپوشی های اجرا شده در حرم مطهر به مناسبت ماه محرم و صفر متوالی خواهد بود.

محمد صدقی افزود: همچنین در ماه محرم سیاهپوشی کتیبه‌های عمودی دیواری حرم مطهر، نصب پرچم‌های مشکی در صحن ها و داخل و خارج بستها، سیاهپوشی گلدسته‌ها، سقاخانه، ساعت، نقاره خانه، آسایشگاه ها با ۵۲۰ پرچم اجرا می‌شود و سه سقاخانه موجود در صحن‌های انقلاب اسلامی، قدس و جمهوری اسلامی نیز توسط پارچه‌ مشکی رنگ در این مدت سیاه‌پوش شده‌اند.

وی با اشاره به مضامین کتیبه های بزرگ گفت: امسال این کتیبه‌ها با مضمون «ابد و الله ما ننسی حسینا»، «این الطالب بدم المقتول بکربلا»، «این صمصام المنتقم»، فرازی از زیارت عاشورا با مضمون «اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ وَ عَلی عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَصْحابِ الْحُسَیْنِ» تهیه شده است.

نظرات

اخبار مرتبط