1399/05/13-12:23

وزیر خارجه لبنان رسماً استعفا کرد

وزیر خارجه لبنان رسماً استعفا کرد

وزیر خارجه لبنان استعفای خود را تقدیم نخست‌وزیر این کشور کرد.

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس، «ناصیف حتی» وزیر خارجه لبنان امروز (دوشنبه) استعفای خود را تقدیم «حسان دیاب» نخست‌وزیر این کشور کرد.

بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، ناصیف حتی پس از تقدیم استعفای خود، بدون اینکه سخنی بگوید ساختمان نخست‌وزیری لبنان را ترک کرد. 

قرار است وی در کنفرانسی خبری درباره دلایل استعفای خود توضیح دهد.

 روزنامه لبنانی «الاخبار» تصمیم آمریکا برای سرنگونی دولت کنونی لبنان و نیز فشار فرانسه را عامل استعفای احتمالی وزیر خارجه لبنان دانست.

این روزنامه ضمن اشاره به برخی تلاش‌های قبلی برای کنار زدن دولت دیاب، ادامه داد: امروز بار دیگر درتلاش هستند که دولت را ساقط کنند اما این بار ضربه قویتر است. ناصیف حتی  پس از به ثمر رسیدن تلاش‌ها برای قانع کردن وی به استعفا، از پست خود استعفا خواهد کرد. این تلاش‌ها را سفیر پیشین لبنان به نیابت از آمریکایی‌ها به شکلی ویژه بر عهده دارد اما فشارهای اصلی از جانب فرانسه است، کشوری که از دیاب عصبانی است.

دولت جدید لبنان اول بهمن سال گذشته (۱۳۹۸) و یک ماه و چند روز پس از مأمور شدن حسان دیا برای این موضوع تشکیل شد.

ناصیف حتی متولد طرابلس در شمال لبنان و فارغ‌التحصیل رشته علوم سیاسی از دانشگاه آمریکایی بیروت در سال ۱۹۷۵ است و در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مدرک دکترا در رشته روابط بین‌الملل گرفت.

وی پیش‌تر نماینده لبنان در اتحادیه عرب و نیز رئیس هیأت دیپلماتیک این کشور در فرانسه، ایتالیا و واتیکان بوده است. 

بیانیه استعفای ناصیف حتی

ناصیف حتی در بیانیه استعفای خود از تمام کسانی که برای دادن پست وزیر خارجه به وی اعتماد کردند، قدردانی کرد و گفت، تصمیم وی برای بر عهده گرفتن این مسوولیت بزرگ در سایه اعتراضات مردمی در لبنان علیه فساد یک اتفاق عادی نبوده است.

وی در ادامه ضمن مطرح کردن این ادعا که «لبنان امروز به سمت تبدیل شدن به کشوری شکست‌خورده است» افزود، به دلیل نبود چشم‌اندازی ملی و نیز نبود اراده سازنده برای اصلاح ساختاری مطلوب استعفا کرده است.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب