1400/09/03-17:02

انتشار تصاویری عجیب از اسارت 11 هزار نظامی به دست جبهه تیگرای

یکی از اعضای جبهه تیگرای با انتشار ویدئویی اعلام کرد، 11 هزار نظامی ارتش اتیوپی به دست این جبهه اسیر شده‌اند.

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس، « کیندییا گبرهیوت» (Kindeya Gebrehiwot ) عضو دفتر امور خارجی جبهه تیگرای ویدئویی از اسارت نظامیان ارتش اتیوپی منتشر کرد.

این فرد در صفحه توییتر خود ادعا کرد، تعداد نظامیان ارتش اتیوپی که به اسارت جبهه تیگرای درآمده‌اند حدود ۱۱ هزار نفر است.

اتیوپی| انتشار ویدئویی عجیب از اسارت 11 هزار نظامی به دست جبهه تیگرای

از سوی دیگر، امروز (چهارشنبه) «آبی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی وظایف نخست‌وزیری را به وزیر خارجه این کشور محول کرد و خود به میدان درگیری در اقلیم تیگرای در شمال این کشور رفت.

جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای قبل از روی کار آمدن آبی احمد علی در سال ۲۰۱۸ که اولین نخست وزیر از قوم «اورومو» اتیوپی است، حدود سه دهه حیات سیاسی در این کشور را در کنترل خود داشت. اورومو، بزرگترین قوم در اتیوپی با ۳۴.۹ درصد جمعیت ، یعنی حدود ۱۰۸ میلیون نفر است ،در حالی که تیگرای با ۷.۳ درصد سومین قوم بزرگ این کشور است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که آبی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی در پی تشدید اختلافات قدیمی با منطقه تیگرای، چهارم نوامبر گذشته نیروهای ارتش و هواپیماهای جنگی خود را به این منطقه  اعزام کرد و ارتش اتیوپی هم اعلام کرد که ناچار شده «جنگی ناخواسته و بی‌فایده» را در منطقه تیگرای آغاز کند. نخست‌وزیر اتیوپی رهبران تیگرای را به  تضعیف اصلاحات دموکراتیک مد نظر دولت متهم می‌کند. 

آبی احمد پس از تصدی نخست‌وزیری در سال ۲۰۱۸، از اصلاحات سیاسی فراگیری خبر داد که همین اصلاحات دستیابی او به جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۹ را تضمین کرد اما گویا این اصلاحات موجب به حاشیه رانده شدن حزب حاکم در تیگرای شد که پیشتر کنترل حاکمیت در اتیوپی را در دست داشت.

به همین دلیل جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای از ائتلاف دولت آبی احمد خارج شد و انتخاباتی محلی برگزار کرد. پس از آن هر یک از دو طرف دیگری را غیرقانونی اعلام کردند و هر یک، طرف مقابل را به آغاز درگیری و جنگ متهم کرد.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب