1400/11/07-13:33

کارشکنی طالبان در پاکستان و بی اعتمادی مردم

فلج اطفال بومی دو کشور پاکستان و افغانستان در جهان است. تلاش برای واکسیناسیون و ریشه کن کردن این بیماری در این 2 کشور به ویژه پاکستان ادامه دارد.

به گزارش دولت بهار، تلاش برای ریشه کن کردن بیماری فلج اطفال در پاکستان در حالی صورت می‌گیرد که گروه های هم فکر طالبان در پاکستان در ماه های اخیر جسورتر شده و به تیم های واکسیناسیون و نگهبانان آنها حمله می‌کنند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی و به مناسب "یک سالگی پاکستان بدون فلج اطفال" به شرایط کارکنان  واکسیناسیون این بیماری در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان پرداخته و از باورهای مردم این کشور در باره واکسن و تیم های مبارزه با فلج اطفال می‌گوید.

"سدرا حسین" در تلالو نور صبحگاهی یک محفظه خنک کننده مملو از شیشه‌های واکسن فلج اطفال را در منطقه شمال غربی پاکستان در دست گرفته است.

پلیسی مراقب "حسین" و همکار اوست و اسلحه به دست به خط افق می‌نگرد.

آنها به صورت هماهنگ کار خود را آغاز می‌کنند و در خانه‌های مناطق حومه شهر "مردان" پاکستان را می کوبند تا دوزهای تلخ و صورتی رنگ این واکسن خوراکی را در دهان نوزادان بچکانند. آنها در آستانه یک سالگی پاکستان بدون فلج اطفال، برای مبارزه با فلج اطفال و ریشه کن کردن احتمالی آن در پاکستان تلاش می‌کنند.

پاکستان در یک سال گذشته هیچ نمونه جدیدی از فلج اطفال را ثبت نکرد/ عکس: خبرگزاری فرانسه

پاکستان؛ یک سال بدون فلج اطفال/ کارشکنی طالبان و بی اعتمادی مردم

به گفته مقامات آخرین نمونه ابتلا به ویروس وحشی فلج اطفال در 27 ژانویه 2021 ثبت شد.

جمعه اولین روز در تاریخ پاکستان است که این کشور یک سال بدون فلج اطفال را ثبت می کند.

برای ریشه کن کردن رسمی این بیماری، پاکستان باید سه سال متوالی عاری از فلج اطفال باشد.

اما در کشوری که تیم های واکسیناسیون در تلاقی ظهور نیروهای مخالف و افراطی است، 12 ماه نیز زمان زیاد و موفقیت بزرگ به شمار می‌آید.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان به عنوان همسایه پاکستان، گروه های مشابه یا همفکر طالبان در پاکستان جسورتر شده اند و نیروهای این گروه ها اغلب تیم های فلج اطفال راا هدف گلوله قرار می‌دهند.

روزنامه های پاکستان مرتبا پر از داستان هایی از کشته شدن پلیس های محافظ تیم های واکسیناسیون فلج اطفال است/ خبرگزاری فرانسه

تیم واکسیناسیون فلج اطفال در پاکستان

 

خانم "حسین" در این هفته و در میان دیوارهای چند رنگ و چند تکه یک شهر در استان "خیبر پختونخوا" پاکستان گفت: "مرگ و زندگی ما دست خداست".

این زن افزود: "باید بیایم، باید انجامش دهیم، نمیشود عقب رفت، این پسرفت سخت است".

"نیجریه" رسما در سال 2020 نوع وحشی بیماری فلج اطفال را ریشه کن کرد تا پاکستان و افغانستان به عنوان تنها کشورهای دارای فلج اطفال در جهان باقی بمانند. این بیماری هنوز بومی این کشورهاست.

این بیماری که از طریق مدفوع و بزاق شیوع می‌یابد از نظر تاریخی در مناطق مرزی مبهم بین این دو کشور شیوع یافته است. در این مناطق زیرساخت های دولتی ضعیف است و گروه "تحریک طالبان پاکستان" تقریبا بر آن سلطه دارد.

در دسامبر سال ۲۰۰۷ سیزده گروه همفکر متحد شدند و گروه "تحریک طالبان پاکستان" را تشکیل دادند.

این گروه میراث مشترکی با طالبان افغانستان دارد و زمانی بر بخش های وسیعی از مناطق قبیله ای پاکستان تسلط داشتند.

ویروس فلج اطفال تنها بومی 2 کشور افغانستان و پاکستان است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

واکسیناسیون فلج اطفال در پاکستان

نیروهای "تحریک طالبان پاکستان" در سال 2014 عمدتا در حمله ارتش سرنگون شدند و افراد آنها به مرزهای بین افغانستان و پاکستان عقب نشینی کردند.

براساس گزارش موسسه "مطالعات درگیری- امنیتی" پاکستان، حملات نیروهای این گروه در سال گذشته حدود 56 درصد افزایش یافت و روند کاهشی 6 ساله را معکوس کرد.

بیشترین حملات در ماه آگوست گذشته (مرداد سال جاری) و همزمان با تصرف کابل از سوی طالبان صورت گرفت.

روزنامه های پاکستان مرتبا پر از داستان های کشته شدن پاسبان های حافظ تیم های فلج اطفال است. در همین هفته یک پاسپان در  شهر "کوهات" در 80 کیلومتری جنوب غربی شهر "مردان" با تیر اسلحه کشته شد.

براساس گزارش رسانه های پاکستانی از سال 2012 تا کنون 70 نفر از کارکنان تیم های واکسیناسیون فلج اطفال پاکستان کشته شده اند. بیشتر آنها در استان "خیبر پختونخوا".

با این حال سخنگوی گروه "تحریک طالبان پاکستان" گفت که اعضای گروه آنها  هرگز به هیچ یک کارکنان تیم واکسیناسیون فلج اطفال حمله نکرده اند و نیروهای امنیتی هدف آنها بوده اند.

وی افزود: "آنها هر جا که وظایف خود را انجام دهند مورد هدف قرار می‌گیرند".

"حبیب الله عارف" معاون رده بالای شهر "مردان" پاکستان در این باره اعتراف کرد که مبارزه برای ریشه کن کردن این بیماری با تهدیدهای امنیتی مواجه است.

او گفت: "فقط یک مفهوم وجود دارد. ما می خواهیم فلج اطفال را شکست دهیم. درگیری را شکست دهیم".

برنامه مبارزه با فلج اطفال پاکستان از سال 1994 و با مشارکت 260 هزار نیروی توزیع واکسن به صورت منظم و منطقه ای اجرا شده است.

اما در مناطق حاشیه ای پاکستان بسیاری هنوز با بدبینی به واکسن نگاه می‌کنند.

"شهزاد بیگ" رئیس برنامه ملی ریشه کن کردن فلج اطفال پاکستان در این باره گفت: "واکسیناسیون فلج اطفال در مناطقی از پاکستان یک توطئه غربی درنظر گرفته می شود.

تئوری های بسیار متنوع در این باره وجود دارد. برخی می‌گویند تیم های واکسیناسیون جاسوس هستند، برخی می‌گویند واکسن باعث ناباروری می‌شود و برخی می‌گویند این واکسن حاوی چربی خوک است که از سوی اسلام حرام است.

تیم های واکسیناسیون فلج اطفال پس از بازدید از هر خانه، تاریخ واکسیناسیون را با گچ روی خانه ثبت می‌کنند و انگشتان کودکان را با جوهر با ماندگاری بالا علامت می‌زنند تا نشانه این باشد که آنها قبلا واکسیناسیون شده اند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

علامتگذاری واکسن فلجاطفال در پاکستان

تئوری جاسوسی تیم های واکسیناسیون پس از قتل "اسامه بن لادن" در سال 2011 در مخفیگاهش در "ابوت آباد" پاکستان بیشتر تقویت شد. براساس برخی از نظریه ها مخفیگاه بن لادن پس از روند واکسیناسیون در پاکستان که از سوی یک پزشک در این کشور اجرا می‌شد، فاش شده و مورد توجه آمریکایی ها قرار گرفته است.

بیگ در این باره گفت: "این موضوع پیچیده است. این اتفاق اجتماعی- اقتصادی است. سیاسی است".

در شهر مردان، 10 تیم متشکل از 2 زن و یک پلیس مسلح کار خود را از صبح تا عصر انجام می‌دهند.

تیم های واکسیناسیون فلج اطفال پس از بازدید از هر خانه، تاریخ واکسیناسیون را با گچ روی خانه ثبت می‌کنند و انگشتان کودکان را به جوهری با ماندگاری بالا علامت می زنند تا نشانه این باشد که آنها قبلا واکسیناسیون شده اند.

این گروه ها در روز دو شنبه اعلام کردند که ده ها دوز دیگر را برای ریشه کن کردن فلج اطفال به کودکان داده اند.

"زیب النسا" یکی از کارکنان تیم واکسیناسیون فلج اطفال در این باره گفت: "ترس در ذهنمان ریشه کرده اما برای خدمت به ملت باید کاری کنیم و فعال باشیم".

وی افزود: "ما باید این بیماری را ریشه کن کنیم".

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب