1399/07/09-08:45

یک بام و دو هوای بیمه رانندگان تاکسی

طبق قانون سازمان تامین اجتماعی تمام رانندگان وسایل حمل و نقل بین شهری مشمول بیمه تامین اجتماعی می‌شوند، اما تاکنون ۱۵ هزار راننده نتواسته‌اند خود را بیمه کنند.

به گزارش دولت بهار به نقل از باشگاه خبرنگاران، طبق قانون تصویب شده توسط سازمان تامین اجتماعی کلیه رانندگان وسایل حمل و نقل بین شهری مشمول بیمه تامین اجتماعی می‌شوند. رانندگان حمل و نقل عمومی، حمل بار و مسافر بین شهری به تمام رانندگان کامیون، کامیونت، اتوبوس، مینی بوس و سواری‌های کرایه گفته می‌شود.

بخشی از حق بیمه این افراد از منابع حاصل از یارانه‌ها تامین می‌شود. بخش دیگر آن را رانندگان موظفند بر مبنای درآمدی که همه ساله طبق قانون برای آن‌ها تعیین می‌شود، حداقل سه ماهه به سازمان پرداخت کنند و از مزایای تامین اجتماعی بهره‌مند شوند. در صورت عدم پرداخت حق بیمه سازمان تامین اجتماعی حق بیمه راننده و متفرعات آن را وصول می‌کند.

سهم راننده در بیمه پردازی ۱۳.۵ درصد و سهم سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز ۱۳.۵ درصد است و مبلغی که باید ماهانه به صورت حق بیمه توسط راننده و سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت شود ۲۹۲ هزار تومان است.

هرچند در این بین رانندگانی هستند که بیمه نشده بودند و برخی نیز با این که راننده نبودند اما از شرایط ویژه در نظر گرفته شده برای رانندگان استفاده می‌کردند. متولی رانندگان درون شهری معاونت تعاون وزارت کار، اتاق اصناف، وزارت صمت و وزارت کشور است که باید لیست نهایی رانندگان تاکسی را به سازمان تامین اجتماعی تحویل دهند تا تامین اجتماعی افرادی که راننده نیستند را از لیست بیمه حذف کرده و رانندگان جدید را با هماهنگی سازمان هدفمندی یارانه‌ها جایگزین کند.

علیرضا قنادان رییس سازمان تاکسیرانی شهر تهران، اظهار کرد: در دوره اول مرحله هدفمندی یارانه‌ها مقرر شده بود که به جهت حمایت از رانندگان درون شهری ۵۰ درصد از حق بیمه تامین اجتماعی را دولت قبول کند، این موضوع تا سال ۹۴ ادامه داشت و سال ۹۴ به دلیل اختلافات بین دستگاهی، سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که دیگر لیست جدید نمی‌پذیرد و مشکل جدی به وجود آورد.

قنادان افزود: اواخر سال گذشته موافقت نامه‌ای بین شهرداری تهران، سازمان شهرداری و دهیاری‌های وزارت کشور و سازمان تامین اجتماعی منعقد و مقرر شد ظرف سه ماه لیست‌های مربوط به بیمه رانندگان را بروزرسانی کنیم.پیگیری که از دوستان وزارت کشور انجام دادیم مقرر شد لیست رانندگان از طرف وزارت کشور برای سازمان تامین اجتماعی ارسال شود.

رئیس سازمان تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به اینکه نیمه مرداد فهرست ۷ هزار از تاکسیرانان کشور برای سازمان تامین اجتماعی ارسال شده، ولی هنوز جایگزینی صورت نگرفته است،خاطر نشان کرد: حدود ۱۵ هزار تاکسیران تهرانی در حال حاضر بیمه تامین اجتماعی دریافت نمی‌کنند.

ادعای شهرداری تهران بر این است که لیست نهایی را به سازمان تامین اجتماعی ارسال کرده است اما سازمان تامین اجتماعی هنوز بیمه پردازی را آغاز نکرده است ما این موضوع را از سازمان تامین اجتماعی پیگیری کردیم.

محمد محمدی مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره گفت: وقتی شهرداری ادعا می‌کند که فهرست رانندگان را به سازمان تامین اجتماعی تحویل داده است، اعلام کند که به استناد کدام نامه لیست ارسال شده است چرا که ما هنوز لیستی را از شهرداری دریافت نکرده ایم.

مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: به شهرداری تهران اعلام کردیم که افرادی که شاغل هستند را به ما اعلام کنند تا در لیست بیمه قرار گیرند و همچنین افرادی که شاغل نیستند را نیز اعلام کنند تا آن‌ها را به سمت بیمه اختیاری و خویش فرما سوق دهیم، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه طبق آخرین آمار ۳۵۸ هزار نفر راننده درون شهری داریم که لیست‌شان را در اختیار متولی‌شان قرار گرفته است، افزود: اما متاسفانه در این میان افرادی هستند که راننده نیستند رانندگان درون شهری فقط به رانندگان حمل و نقل عمومی معطوف نمی‌شود و رانندگان حمل و نقل غیر عمومی نیست مانند وانت‌بار‌ها، اتوبوس‌ها و ... در این لیست قرار دارند.

محمدی  گفت: برخی از رانندگان به دلیل عدم پرداخت بیمه، بازنشستگی، از کار افتادگی، فوت و ... از شمول بیمه رانندگان خارج شدند و از دو ماه پیش به سازمان شهرداری اعلام کردیم که لیست جدید را به ما اعلام کند. فهرست جایگزینی هنوز از سمت شهرداری به سازمان تامین اجتماعی ارسال نشده و ما این قول را به سازمان شهرداری داده ایم که هر راننده جدیدی را اعلام کنند و با هماهنگی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در لیست بیمه رانندگان قرار می‌دهیم همچنین افرادی که راننده نیستند را نیز از لیست بیمه حذف خواهیم کرد.

مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه هنوز اعتبارات بیمه رانندگان تامین نشده است، ادامه داد: طبق ماده ۷ قانون بودجه باید دولت سازمان هدفمندی یارانه‌ها ۵۰ درصد حق بیمه این افراد را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند در حالتی که این اتفاق نیفتاده و سازمان تامین اجتماعی از منابع داخلی و حق بیمه سایر بیمه شدگان فقط با پرداخت ۱۳.۵ درصد حق بیمه توسط خود راننده به سازمان تامین اجتماعی، تمامی تعهدات را برای این رانندگان اجرا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه طبق ماده ۱۴ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها صراحتا ذکر شده که دولت باید ۱۰ درصد منابع حاصل از هدفمندسازی را در محل‌های دیگر و پوشش بیمه‌ای جابجا کند، اضافه کرد: اما این اتفاق نیفتاده و سازمان تامین اجتماعی هنوز نتوانسته منابع لازم برای بیمه رانندگان را دریافت کند و جزء دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود.

حالا رانندگان تاکسی که در لیست بیمه رانندگان نیستند، سرگردان در این بین قرار گرفته اند و تاکسیرانی یک حرف می زند و سازمان تامین اجتماعی حرف دیگر. مشخص نیست تکلیف این رانندگان قرار است کی مشخص شود و در لیست بیمه قرار گیرند.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب