1402/02/23-17:01

صدور گواهی ولادت و فوت الکترونیکی می‌شود

 صدور گواهی ولادت و فوت الکترونیکی می‌شود

رئیس سازمان ثبت احوال کشور از الکترونیکی شدن گواهی‌های ولادت و فوت در کشور خبر داد.

به گزارش دولت بهار، رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه یکی از راه‌های تغییر فرهنگ، از طریق نامگذاری فرزندان صورت می‌گیرد گفت: گاهی به نظر می‌رسد اتفاقات، امنیتی است و ارتباطی با دیگر دستگاه‌ها ندارد در حالی که جنس موضوع بسیار مهم است و هر دستگاه و نهادی باید به نوبه خود کشور را همراهی کند.

وی یکی از مهم‌ترین شاخصه‌هایی که در کشور وجود دارد را رضایتمندی مردم از حاکمیت عنوان کرد و گفت: دشمن مهمترین هدفش این است که نظام اسلامی را تضعیف و در اداره کشور ناتوان جلوه دهد و در تمامی برنامه‌ریزی‌های خود نظیر ۸ سال جنگ تحمیلی، اعمال تحریم‌ها و ... در جهت تضعیف زیر ساخت‌های کشور و ایجاد نارضایتی مردم حرکت کرده است که بحمدالله در این راه ناکام مانده است.

کارگر در ادامه با اشاره به اینکه هدف اصلی ما به عنوان یک دستگاه خدماتی، باید افزایش و ارتقاء سطح رضایتمندی مردم باشد، گفت: هر قدر وضعیت سخت‌تر می‌شود، ما باید به سهم خودمان بیشتر تلاش کنیم تا با افزایش رضایت مردم ثابت کنیم که نظام اسلامی، توانایی مدیریت و اداره کشور را دارد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه این سازمان، یک دستگاه‌های حاکمیتی بنیادین و هویتی است، تصریح کرد: سازمان ثبت احوال کشور بطور مستقیم و غیرمستقیم در ارائه خدمات به مردم تاثیرگذار است. یکی از تکالیف ما این است که زیرساخت‌های لازم را برای سایر دستگاه‌ها ایجاد کنیم تا مردم نیز در دریافت خدمات از سایر دستگاه‌ها با مشکل مواجه نشوند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه باید با آینده نگری و پیش بینی آینده حرکت نماییم، عنوان کرد: در دنیای امروز تغییرات بسیار گسترده و اثرگذار است و با توجه به اینکه نوع نگاه و مطالبه متقاضیان تغییر کرده است در سازمان‌هایی نظیر سازمان ثبت احوال کشور باید نگاهی راهبردی و تحول گرا داشته باشیم.

معاون وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه به دنبال ارتقاء جایگاه سازمان هستیم و این امر در سال گذشته با عملیاتی کردن برخی اقدامات توسط همکاران سازمان انجام پذیرفت افزود: یکی از این اقدامات ارزشمند، راه اندازی مجدد خط تولید انبوه صدور کارت هوشمند ملی از دی ماه ۱۴۰۰ با برنامه ریزی جدید و بهره‌گیری از توان داخلی و صدور کارت برای ۱۰ میلیون نفر از متقاضیانی که علی‌رغم ثبت نام و پرداخت هزینه بیش از ۵/۲ سال در صف انتظار بودند، می‌باشد.

دکتر کارگر یکی دیگر از اقدامات مهم این سازمان را صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور عنوان و اظهارکرد: یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم و تاکیدات ریاست محترم جمهور و وزیر محترم کشور، برقراری ارتباط ایرانیان خارج از کشور با داخل بوده است که با هماهنگی‌های سازمان ثبت احوال کشور و وزارت امورخارجه و برگزاری چندین نشست در این خصوص، زیرساخت‌های لازم فراهم و امکان صدور و تحویل کارت هوشمندملی برای ایرانیان خارج از کشور نیز فراهم شد.

وی ادامه داد: صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور و اخذ درخواست برخط کارت ملی از اواخر اسفندماه سال گذشته در نمایندگی‌های کوالالامپور، فرانکفورت، وین، نمایندگی‌های اسلو، واشنگتن و استکهلم و بانکوک فعال شده‌اند و در حال حاضر نیز هماهنگی‌های لازم با وزارت امور خارجه جهت توسعه آن در ۱۶ نمایندگی دیگر در حال انجام است.

دکتر کارگر راه اندازی سرویس اطلاعات خانواده (سببی و نسبی) را یکی دیگر از اقدامات ارزشمند سازمان در سال گذشته برشمرد و گفت: این سرویس هم اکنون در اختیار برخی دستگاه‌ها نظیر بانک مرکزی قرار گرفته است و در حال استفاده است.

رئیس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه این سازمان متولی پایگاه نشانی در کشور است، تصریح‌کرد: این فعالیت‌ها اهمیت و جایگاه ثبت احوال را نشان می‌دهد و امروز، این سازمان می‌خواهد به یک سازمان هوشمند تبدیل شود.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه به زودی نرم افزار لازم جهت الکترونیکی شدن گواهی ولادت و فوت آماده خواهد شد افزود: ما معتقدیم که سازمان ثبت احوال می‌تواند خدمات گوناگونی با اتقان اسناد هویتی و هزینه‌های پایین به مردم و کشور ارائه دهد و یکی از این خدمات ارائه هرگونه استعلامات مربوط به افراد و هویت فرد از طریق سیستم‌های سازمان ثبت احوال کشور است.

دکتر هاشم کارگر با اشاره به اینکه به سمت استفاده از داده‌های ثبتی مبنا بابد برویم گفت: در بحث نظامات آماری کشور نیز در حوزه جمعیت برای اولین بار نرخ باروری براساس سال ۱۴۰۰ بر اساس داده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی این سازمان اعلام شد و به زودی این آمار برای سال ۱۴۰۱ نیز اعلام خواهد شد.گواهی ولادت و فوت الکترونیکی می‌شود

* باشگاه خبرنگاران

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب