1402/03/08-12:21

نقض دوباره آتش بس/ وقوع انفجارهای شدید در خارطوم

نقض دوباره آتش بس/ وقوع انفجارهای شدید در خارطوم

منابع خبری اعلام کردند که ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع امروز دوشنبه در خارطوم پایتخت این کشور درگیر شدند.

به گزارش دولت بهار به نقل از ایرنا، شبکه الجزیره امروز از شنیده شدن صدای انفجار شدید و شلیک با سلاح سنگین در جنوب خارطوم پایتخت سودان خبر داد.

شب گذشته (یکشنبه) نیز آمریکا و عربستان طرف های درگیر در سودان را به عدم پایبندی به آتش بس کوتاه مدت متهم و اعلام کردند که این امر مانع رسیدن کمک های بشردوستانه به مردم سودان می شود.

آمریکا و عربستان در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که بعد از گذشت پنج روز از اجرای آتش بس، طرف های درگیری توافق را نقض کردند.

در این بیانیه آمده است: آمریکا و عربستان به عنوان تسهیل کننده توافق آتش‌بس کوتاه مدت و اقدامات بشردوستانه، از نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع می‌خواهند برای دستیابی به توافق درباره تمدید آتش‌بس که امروز ۲۹ مه ساعت ۹:۴۵ دقیقه به وقت خارطوم به پایان می‌رسد، به تلاش‌هایشان ادامه دهند.

عربستان و آمریکا همچنین در این بیانیه تاکید کردند: تمدید آتش‌بس، ارسال کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز ملت سودان را تسهیل می‌کند و در صورت عدم توافق برای تمدید آتش‌بس فعلی، این وظیفه دو طرف است که به تعهدات خود بر اساس توافقنامه و اعلام تعهد به حفاظت از غیرنظامیان در سودان پایبند باشند.

با وجود آغاز توافق آتش بس جدید در سودان، روز گذشته نیز درگیری‌های شدید میان ارتش و نیروهای واکنش سریع رخ داد و دو طرف مواضع یکدیگر را در شمال به شدت گلوله باران کردند.

در دارفور، فرماندار منطقه از همه شهروندان خواست که «برای محافظت از دارایی خود، سلاح به دست بگیرند».

سودان از ۱۵ آوریل شاهد درگیری بین ارتش به فرماندهی عبدالفتاح البرهان و نیروهای واکنش سریع به فرماندهی محمد حمدان دقلو (حمیدتی) از جمله پایتخت خارطوم و سایر شهرهای شمال و غرب کشور بوده است.

جنگ در سراسر سودان بیش از ۱۸۰۰ کشته برجای گذاشته است. سازمان ملل اعلام کرد که بیش از یک میلیون نفر در داخل سودان آواره شده‌اند، علاوه بر آن ۳۰۰ هزار نفر به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب