1399/09/20-08:30

مدیر کل آژانس اتمی: ایران نباید غنی‌سازی اورانیوم را افزایش دهد!

مدیر کل آژانس اتمی: ایران نباید غنی‌سازی اورانیوم را افزایش دهد!

مدیرکل آژانس اتمی با ادعای اینکه افزایش غنی‌سازی و اخراج بازرسان آژانس در ایران سبب انحراف بیشتر از تعهدات برجامی می‌شود، ابراز امیدواری کرد بتوانند به شیوه‌ای که لازم است با ایران همکاری داشته باشند.

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس، «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بامداد پنجشنبه درباره هرگونه اقدامی که وضعیت را پس از ترور شهید «محسن فخری‌زاده» دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران متشنج‌تر کند، هشدار داد.

گروسی در اولین اظهار نظر بعد از ترور شهید فخری‌زاده طی مصاحبه با شبکه «اسکای‌نیوز»، گفت ایران نباید تهدیدات خود برای افزایش [درصد] غنی‌سازی اورانیوم و اخراج بازرسان آژانس را عملی کند.

بر این اساس، وی توضیح داد: «اگر این اقدامات اجرا شود، ایران بیش از پیش، از تعهداتی که در زمان پیوستن به توافق [هسته‌ای]‌ پذیرفت، منحرف خواهد شد».

مدیر کل آژانس اتمی افزود: «نمی‌توانم تصور کنم چه کسی پیروز چنین وضعیتی خواهد شد. اگر محدودیتی در [تعداد] بازرسان آژانس اتمی در نتیجه این یا هر وضعیت دیگری رخ دهد، در کار آنها اخلال ایجاد می‌شود. ما کاملا شفاف می‌خواهیم در این خصوص مطلع شویم. ما باید در این خصوص و چیزی که در حال رخ دادن است با جهان کاملا شفاف باشیم. این به خودی خود، به هیچکسی از جمله ایران کمکی نمی‌کند».

به نوشته وبگاه اسکای‌نیوز، گروسی درباره ترور شهید فخری‌زاده نیز اظهار داشت: «امیدواری [آرزوی] من این است که چنین اتفاقاتی نه در گذشته رخ داده بود، نه در آینده رخ دهد. این مشخص است. من رئیس یک سازمان بین‌المللی هستم که با مسائل مربوط به صلح، امنیت و عدم اشاعه سر و کار دارد».

وی همچنین ابراز امیدواری کرد بتوانند «به شیوه‌ای که باید با [ایران] همکاری داشته» باشند.

پیش از این نیز، سه کشور اروپایی در واکنش به قانون مجلس شورای اسلامی ایران تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران»،‌ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران برای نصب سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات نطنز، ادعا کردند این اقدام ناقض توافق هسته‌ای و مخالف دیپلماسی است.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب