1399/11/17-11:29
بخشی از گفتگوی تفصیلی ماهنامه صنعت حمل و نقل؛

دکتر احمدی‌نژاد به کدام تحریمها گفته بود کاغذپاره و تحریمها از چه زمانی موثر شد؟ + فیلم

 دکتر احمدی‌نژاد به کدام تحریمها گفته بود کاغذپاره و تحریمها از چه زمانی موثر شد؟ + فیلم

دکتر احمدی نژاد گفت: یک عده که عمدتا هم از مخالفین دولت ما بودند و می خواستند دولت را زمین بزنند، رفتند طراحی کردند و از مجلس و تریبون های مجلس دائما تشویق کردند، بعد از اینکه سفارت اشغال شد، انگلیس تحریم ها را به اتحادیه اروپا برد و گفت ببینید اینها چه کردند! و تعابیر زشتی راجع به ملت ایران بکار بردند و اتحادیه اروپا هم به تحریم ها پیوست، از آن زمان فشارها زیاد شد.

به گزارش دولت بهار، در بخشی از گفتگوی ماهنامه صنعت حمل و نقل با دکتر احمدی‌نژاد آمده است:

دکتر احمدی نژاد: ما هنوز یک طرح جامع کاربری در کشور نداریم یعنی نه مجلس و نه وزارت راه ما، در این 40 سال چنین نگاهی اصلا نداشتند. معمولا در موضوع حمل و نقل، همیشه منفعل هستند یعنی عقب تر از زمان هستند. بنابراین می دوند تا گوشه ای از نیازها را تامین کنند.

سوال: بسیاری از کارشناسان معتقدند که ادغام وزارت راه و ترابری با وزارت شهرسازی، اساسا کارشناسی نبوده و دو مقوله جدا هستند. چه ضرورت هایی باعث این ادغام آنها شد؟

دکتر احمدی نژاد: کاربری زمین، با زیرساخت حمل و نقل، واقعا ارتباطشان خیلی تنگاتنگ است، اتفاقا یک تصمیم عالمانه است منتهی متناسب با آن باید ساختار داخلی وزارتخانه هم تکمیل و اصلاح شود که این مانده است.

سوال: به نقل از شما یا منسوب به شما گفته شد که تحریم ها کاغذپاره ای بیش نبودند ولی تحریم ها آثار منفی به جا گذاشت. شما در حال حاضر این آثار را چگونه ارزیابی می کنید؟

دکتر احمدی نژاد: تحریم ها کلا دو بخش است و دو منشا دارد؛ یکی تحریم های سازمان ملل است که اینها خیلی ضعیف است و طبیعی بود که من بگویم اینها ارزشی ندارد ولی آن چیزی که آسیب زد و فشار آورد، تحریم های آمریکا و اروپا بود که خارج از ساختار سازمان ملل اعمال شد. حالا چرا آمریکایی ها قادر هستند این کار را بکنند؟ علت این است که نظام بانکی و پول جهان دست آنهاست. چرا اروپایی ها پذیرفتند؟ این سوال مهمی است. اگر اروپایی ها همراهی نمی کردند، تاثیر چندانی نداشت.

اتحادیه اروپا جلسه گذاشت و رد کرد و گفت ما به تحریم ها نمی پیوندیم، این یعنی جنگ اقتصادی با ایران و عاقبت آن معلوم نیست یعنی کسی از این جنگ سود نمی برد تا اینکه به اشغال سفارت انگلیس در تهران رسیدیم. یک عده که عمدتا هم مخالفین دولت ما بودند و می خواستند دولت را زمین بزنند، رفتند طراحی کردند و از مجلس و تریبون های مجلس دائما تشویق کردند که " بروید بگیرید، تازه اول کار است، ما انگلیس را بیچاره می کنیم! " نگو که خود انگلیسی ها هم از خدا می خواهند که این اتفاق بیفتد چون انگلیس در اتحادیه اروپا موافق تحریم ها بودند ولی اتحادیه اروپا مخالفت کرد. بعد از اینکه سفارت اشغال شد، انگلیس تحریم ها را به اتحادیه اروپا برد و گفت ببینید اینها چه کردند! و تعابیر زشتی راجع به ملت ایران بکار بردند، در نتیجه اتحادیه اروپا هم به تحریم ها پیوست. از آن زمان فشارها زیاد شد.

سوال: چه راز و رمزی است که اساسا نهاد دولت همیشه با سنگ اندازی جلوی پایش روبرو می شود و هر برنامه ای را که می خواهد اجرا کند، از یک جاهایی سعی می کنند این برنامه ها را خنثی بکنند؟

دکتر احمدی نژاد: معمولا در کشور ما برای موضوعات واحد، از چند مسیر بصورت موازی تصمیم گیری می شود، این خیلی بد است. ما نهادهایی داریم که در بخش اثباتی، کار زیادی نمی توانند بکنند ولی در بخش ممانعت و نفی، می توانند! اینها باید بازنگری و درست شود.

چون خود بحران مدیریت داریم، بحران مدیریت نمی تواند خودش مدیریت بحران را هم انجام دهد، که اصلا خودش بحران است.

سوال: چه راه حلی برای این قضیه وجود دارد؟

دکتر احمدی نژاد: یک تغییراتی باید در قانون اساسی اتفاق بیفتد تا این موازی کاری ها از بین برود، توازن اختیار مسئولیت ها برقرار شود و بعد هم با قوانین عادی است.

وقتی بازدهی سرمایه داخلی شما کم باشد و با موانع متعدد مواجه باشد، چیزی که از خارج می آید چند حلقه به این موانع اضافه می شود چون خارجی است.

دولت باید ستاد باشد، دولت تا انتهای صف رفته، آن طرف صف هم رفته است. یعنی در فعالیت هایی که مردم انجام می دهند، امکان ندارد یک فعالیتی را معرفی کنید که متناظر آن در دولت نباشد، هر چه را بگویید.

سوال: الان خدمات متمرکز در نقاط مشخصی است. ما تمرکز زدایی نکردیم، ما بیمارستان خوب کجا داریم، یا آموزش خوب کجا داریم؟ مگر در تهران و شهرهای بزرگ...

دکتر احمدی نژاد: درست است ولی اینها یکدفعه که بوجود نیامده است یعنی اینگونه نبوده که اول اینها بوجود بیاید و بعد مردم بیایند. مردم آمده اند، اینها هم درست شده اند. شما جریان حرکت جمعیت را معکوس کنید.

سوال: در دولت شما مبلغ 45500 تومان تعیین شد که الان هم همان مبلغ است. شما بجای اینکه پول نقدی به مردم بدهید بهتر بود به نحوی در زیرساخت ها، بخش های تامین اجتماعی، بخش بهداشت هزینه شود. این به مراتب تاثیر بهتری می گذارد ولی اینگونه نبود و این اتفاقی بود که در دولت شما افتاد و تبعات منفی آن را هم در پی داشته است. اگر شما در آن دوران بودید آیا باز هم این تصمیم را می گرفتید؟

دکتر احمدی نژاد: اصلا تصمیم اجرا نشده است. اینکه می فرمایید ما باید منابع نفتی را در تامین اجتماعی و خدمات ببریم، خب اینکه الان هست. الان دولت نفت را می فروشد و بعد می گوید مردم من شما را بیمه می کنم، بیمارستان می سازم، آموزش می دهم و... . اینها که الان هم هست ولی همین ها مشکل دارد، بازدهی پایین است و در آن فساد و مشکلات فراوان هست. این یعنی همان دولتی فکر کردن. ما این را بدهیم به مردم که خودشان مدیریت کنند.

آن زمانی که ما آن مبلغ را دادیم، نزدیک به بیش از 40 دلار بود. الان هم باید همان را به مردم بدهیم. اگر صد در صد اجرا می کردیم، با قیمت های امروز، 2.5 میلیون تومان در ماه به هر ایرانی می رسید.

سوال: یک سری چیزها باید برای مردم رایگان باشد مانند آموزش و بهداشت. در دولت جنابعالی که بحث عدالت اجتماعی را دنبال می کرد باید به اینها توجه می کرد.

دکتر احمدی نژاد: وقتی ما دولت را تحویل گرفتیم ضریب جینی 0.42 بود و وقتی تحویل دادیم 0.36 شد. شما می دانید که هر یک درصد آن یک برنامه 5 ساله می خواهد.

شما چند کشور خاص را مثال نزنید که جمعیتشان کم است و اصلا مدل مدیریت آنها فرق می کند. بله اگر ما هم مدل مدیریت مان را بصورت کلان عوض کنیم، ممکن است به آن شکل انجام بدهیم. ضمن اینکه کشورهای پیشرفته دنیا، در کدامشان آموزش مجانی است؟ در حقیقت مجانی است ولی پول را در جیب مردم می گذارد و می گوید برو آموزش را انتخاب کن.

سوال: یک فضایی در این جامعه وجود دارد که احساس می کنیم تیری وجود دارد که اجازه می دهد افراد فقط تا یک حدی رشد کنند ولی بیشتر از آن بخواهند رشد کنند، این تیر نامرئی میاید و میزند و آن را قطع می کند. مصداق های آن وجود دارد ولی سند حرف من وجود ندارد.

دکتر احمدی نژاد: چرا وجود دارد، خود من جلوی شما نشسته ام...

اگر ضعف رشد را بخوبی طراحی نکنیم، آن رشد هم اتفاق نمی افتد یا با موانعی مواجه می شود. ساختار دولت باید اسباب رشد شما را فراهم کند نه اسباب رقابت با شما را. اگر اسباب رقابت با شما را فراهم کند، شما به محض اینکه بالا بزنید، آن هم قدرت دارد و شما را می زند. چون بزنید بالا یعنی اینکه آن نباید باشد.

 

* متن کامل این گفتگوی تفصیلی هفته آینده در ماهنامه منتشر خواهد شد.

نظرات

اخبار مرتبط