1400/01/21-15:41

سناتور آمریکایی: برجام پایه‌ای برای گرفتن امتیازات دیگر از ایران است

سناتور آمریکایی: برجام پایه‌ای برای گرفتن امتیازات دیگر از ایران است

یک سناتور دموکرات آمریکا گفت راه رسیدن به توافق طولانی‌تر و بهتر و مذاکره درباره مسائل غیرهسته‌ای ایران، بازگشت به برجام است.

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس،‌ «کریس مورفی» سناتور دموکرات آمریکایی جمعه شب گفت، راه رسیدن به توافق قوی‌تر با ایران، بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

مورفی در رشته پیامی توئیتری نوشت: «من توافقی "طولانی‌تر و قوی‌تر" با ایران را می‌خواهم، اما مسیر رسیدن به چنین توافقی از توافق هسته‌ای ایران می‌گذرد. یک نکته کوتاه درباره این‌که چرا باید هرچه سریع‌تر به برجام برگردیم این است که پایه‌ای برای گرفتن امتیازات دیگر از ایران است».

این سناتور آمریکایی مدعی شد: «مهم‌ترین چیز این است که اطمینان یابیم ایران به سلاح اتمی دست پیدا نمی‌کند. این اولویت ما محسوب می‌شود. بله، می‌خواهیم که ایران به حمایت از گروه‌های نیابتی و برنامه موشکی خود خاتمه دهد اما دیگر فعالیت‌‌های بدخواهانه آن‌ها در صورت داشتن بمب اتم، بسیار بدتر خواهد بود».

او در ادامه نوشت:‌ «ما چهار سال زمان داشتیم تا رویکرد مخالفان برجام را امتحان کنیم. [دونالد] ترامپ تحریم‌هایی فلج‌کننده را علیه ایران اعمال کرد تا آن‌ها را مجبور کند درباره همه‌چیز مذاکره کنند. این فاجعه بود. ایران از مذاکره سر باز زد و آن‌ها برنامه هسته‌ای خود را از سر گرفتند و شلیک به نیروهای آمریکایی را شروع کردند».

مورفی افزود: «در عین حال، اتحادی که [باراک] اوباما تشکیل داده بود (آمریکا، اروپا، روسیه و چین در برابر ایران) فرو ریخت. اروپا، چین و روسیه به ایران کمک کردند تحریم‌های ترامپ را دور بزند و با ما در مهار دیگر تلاش‌های ثبات زدای ایران نیز همکاری نکنند».

این قانون‌گذار دموکرات نوشت: «احمقانه است که باور کنیم ایران اکنون مشتاق است که بنشیند و درباره توافقی جامع مذاکره کند و حتی اگر هم این کار را انجام دهند از ما امتیاز خواهند خواست، مانند تغییر روابط دفاعی ما با عربستان سعودی و امارات متحده عربی».

در ادامه این رشته توئیت آمده است: «بهترین راه برای آوردن ایران به پای میز مذاکره برای مسائل غیرهسته‌ای این است که به برجام بازگشته و ساختار اتحاد ۱+۵ را مستحکم سازیم. چنین چیزی به معنای "پایبندی در برابر پایبندی" است. ایران به مفاد برجام برمی‌گردد و آمریکا تحریم‌ها را برمی‌دارد».

موفی می‌نویسد: «رئیس جمهور [جو] بایدن نباید انتظار داشته باشد که حتی یکی از مخالفان توافق اصلی، از پایبندی در برابر پایبندی حمایت کند. ایران، کشورهای حاشیه خلیج [فارس] و جمهوری‌خواهان کنگره این گفت‌وگوها را راهی برای انجام کاری می‌بینند که نتوانستند در سال ۲۰۱۵ انجام دهندو این‌که هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را از بین ببرند».

او در پایان این رشته توئیت عنوان می‌کند: «اما این توافق برای آمریکا، اسرائیل و باقی جهان خوب بود. این توافق نشانه‌ای از این بود که دیپلماسی می‌تواند مسائل بزرگ را حل کند و هر روزی که آمریکا و ایران خارج از این توافق باشند، جهان امنیت کمتری داشته و دیپلماسی رو به افول خواهد بود».

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب