1400/01/23-00:33

پیامی که واشنگتن با انتشار تصویری به پکن ارسال کرد

پیامی که واشنگتن با انتشار تصویری به پکن ارسال کرد

منابع خبری، اقدام اخیر آمریکا در انتشار تصویر ناو موشک انداز یو‌اس‌اس ماستین که در حال دیده‌بانی از ناو گروه هواپیمابر چینی بوده است را با هدف ارسال پیام توصیف کرده‌اند.

به گزارش دولت بهار به نقل از فارس، تقابل ارتش آمریکا و چین در منطقه جنوب شرقی آسیا وارد مرحله جدیدی شده است.

هر دو کشور ناوگروه‌های تهاجمی خود را در شرق و جنوب دریای چین مستقر کرده‌اند که ناوهواپیمابر «تئودور روزولت» از سوی واشنگتن و ناو هواپیمابر «لیائونینگ» از سوی چین در منطقه مستقر شده‌اند.

روز یکشنبه،‌ آمریکا تصویری را منتشر کرد که در این تصویر نشان داده شده است که ناو موشک انداز «یو‌اس‌اس ماستین» ناو گروه لیائونینگ چین را زیر نظر دارد، اقدامی که تحلیلگران گفته‌اند با هدف ارسال پیامی شفاف به چین انجام شده است.

این تصویر که چند روز پیش در منطقه‌ای در شرق دریای چین گرفته شده، ‌نشان می‌دهد که «رابرت بریجز» کاپیتان این ناو به همراه معاونش از فاصله چندصد متری در حال دیدن ناو گروه چینی هستند.

 

«لو لی شین» از مربیان سابق آکادمی دریایی تایوان درباره انتشار این تصویر گفت: «در این تصویر، ‌فرمانده بریجز دیده می‌شود که به آرامی و در حالی که پاهای خود را دراز کرده در فاصله چند هزار یاردی و در حالی که دستیارش کنارش بوده، در حال دیدن کشتی لیائونینگ است که این تصویر نشان می دهد آنها رقیبان خود را سبک گرفته‌اند».

وی افزود: «انتشار این تصویر قطعا با هدف جنگ روانی بوده تا نشان دهد آمریکا ارتش چین را تهدیدی فوری برای خود نمی‌داند».

«ژائو چنمینگ» یکی از محققات در اندیشکده «یوان وانگ» که موسسه‌ علوم و فناوری نظامی در پکن است گفت که این تصویر نشان می‌هد که ناو آمریکایی فاصله‌ بسیار امنی را با ناو لیائونیگ حفظ کرده است».

ژائو گفت: «هر دو طرف می‌دانند که فاصله بسیار زیادی میان ناوگروه‌های تهاجمی آمریکا و چین وجود دارد».

«آندری چانگ» سردبیر پایگاه «دینفنس ریویو» نیز گفت که این تصویر هشداری به ارتش چین به شمار می‌آید که آمریکا کاملا از فعالیت‌های ناوگروه تهاجمی لیائونیگ مطلع است.

از سوی دیگر، منابع چینی گفته‌اند که ارتش آمریکا استقرار هواپیما و ناوهای جنگی خود در منطقه شرق و جنوب دریای چین را افزایش داده است.

ناوهواپیمابر لیائونینگ چین شامل ناوشکن «نانچانگ» بوده که یکی از پیشرفته‌ترین ناوشکن‌های چین به شمار می‌آید. این ناوگروه شامل دو ناوشکن، یک ناوچه و یک کشتی پشتیبانی است.

وزارت دفاع ژاپن نیز گزارش داد که این کشور ناوشکن «سوزوتسوکی» و دو هواپیمای گشت زنی خود را برای نظارت بر ناوگروه چینی ارسال کرده است.

از سوی دیگر، «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا نیز در تماس تلفنی با «دلفین لورنزانا» همتای فیلیپینی خود بر تعهدات مشترک میان دو کشور تاکید کرد.

چین تاکید دارد که حضور نیروی دریایی این کشور در نزدیکی مناطقی که مورد اختلاف برخی کشورهاست، «طبیعی و مشروع» بوده و گفت که مقامات این کشور ارتباط نزدیک با مقامات فیلیپین را حفظ می‌کنند.

این تحولات در حالی است که مقام‌های ارشد نظامی و دفاعی فیلیپین اعلام کردند، رزمایش مشترک نظامی سالیانه این کشور با آمریکا که سال ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا لغو شده بود، امسال برگزار می‌شود.

رزمایش موسوم به «بالیکاتان» که واژه‌ای فیلیپینی و به معنای «دوشادوش هم» است، از فردا آغاز می شود و در آن میزان آمادگی ارتش‌های دو کشور برای پاسخ دادن به تهدیداتی از قبیل بلایای طبیعی و حملات گروه‌های شبه نظامی افراطی مورد سنجش قرار می گیرد.

رزمایش ۲۰۲۱ آمریکا و فیلیپین در قیاس با رزمایش‌های قبلی دو کشور، با تعداد کمتری از نظامیان برگزار خواهد شد.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب