1400/04/06-12:42

اعزام زائران به کربلا در عرفه با مخالفت ستاد کرونا منتفی شد

 اعزام زائران به کربلا در عرفه با مخالفت ستاد کرونا منتفی شد

با توجه به آمادگی سازمان حج و زیارت برقراری سفر به عتبات، وزارت ارشاد از رئیس جمهور خواست تا وضعیت سفر به عتبات را بررسی کنند که ستاد کرونا باز هم با ازسرگیری سفر به عتبات مخالفت کرد و در تیرماه هم هیچ اعزامی صورت نمی‌گیرد.

به گزارش دولت بهار، سفر به عتبات از اسفند سال ۹۸ به دلیل شیوع کرونا متوقف شد و مشتاقان سفر به عتبات هر روز منتظر برقراری این سفر معنوی بودند و حتی برخی از باز بودن مسیر سفر به سایر کشورها همچون ترکیه و بسته بودن مسیر زیارت کربلا گلایه داشتند تا اینکه بیستم خردادماه سال جاری سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه از برقراری سفر به عتبات بصورت محدود خبر داد و گفت: «در ملاقات با وزیر فرهنگ عراق موضوع از سرگیری سفر به عتبات مطرح و مقرر شد اعزام کاروان‌های ایرانی به صورت محدود برقرار شود».

ستاد کرونا باز هم با برقراری سفر به عتبات مخالفت کرد

مسؤولان حج و زیارت و زیارت ارشاد که برای ازسرگیری سفر به عتبات با توجه به درخواست‌ها بسیار تلاش می‌کنند، طی روزهای گذشته از رئیس جمهور خواستند تا سفر به عتبات برقرار شود که روحانی نیز به ستاد کرونا برای سفر به عتبات نامه نوشت که البته رئیس جمهور پس از درخواست مکرر برای ازسرگیری سفر به عتبات، این امر را منوط به موافقت ستاد کرونا دانست.

به گفته یک منبع آگاه، پس از درخواست وزارت ارشاد از رئیس جمهور برای بررسی وضعیت برقراری سفر به عتبات، ستاد کرونا فوراً از ادامه ممنوعیت سفر به عتبات خبر داده و به نوعی با برقراری سفر به عتبات مخالفت کرده است. البته یکی از دلایل آنها موج جدید ویروس کرونا در منطقه است.


خیابان تقسیم ترکیه

برقراری سفر تفریحی به ترکیه و ممنوعیت سفر زیارتی به عتبات به خاطر کرونا

اما سؤال اینجاست که چرا ستاد کرونا فقط با برقراری سفرهای زیارتی به عتبات و سوریه مخالفت می‌کند و جلوی سفرهای سیاحتی و توریستی به سایر کشورها که بسیاری از آنها تفریحی هم هستند، نمی‌گیرد؟ آیا فقط کرونا در عراق است و در ترکیه هیچ مبتلایی به کرونا وجود ندارد؟ فقط در حرم‌ها تجمع می‌شود و در مراکز خرید و خیابان‌های ترکیه تجمعی نیست؟

این نوع موضع‌گیری ستاد کرونا موجب بروز نارضایتی‌هایی نه تنها برای مسؤولان، بلکه برای مردم هم شده است. اما با توجه به الزام تبعیت از مصوبه‌های ستاد کرونا، عاشقان حسینی باز هم برای سفر به عتبات باید انتظار بکشند، چرا که در دولت فعلی برقراری سفر به عتبات امکان‌پذیر نیست و باید منتظر نظر دولت آینده درباره وضعیت سفرهای زیارتی بود.

سفر به عتبات تا پایان تیر منتفی است

البته صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت با اظهار بی‌اطلاعی از زمان برقراری سفر به عتبات، می‌گوید: همانطور که در این مدت بیش از یک سال در انتظار موافقت ستاد کرونا برای ازسرگیری سفر به عتبات بودیم، همچنان هم منتظریم و برنامه جدیدی برای برقراری سفرهای زیارتی ابلاغ نشده است. اما هر زمانی که وزارت بهداشت و ستاد کرونا مجوز اعزام زائران را صادر کنند، آمادگی داریم تا زائران را با رعایت نکات بهداشتی به عتبات اعزام کنیم.

با وجود آمادگی سازمان حج و زیارت همچنان نیز سفر به عتبات ممنوع است و بر اساس شنیده‌ها تا پایان تیرماه و حتی عرفه که زیارت امام حسین (ع) در کربلا در آن ایام مورد تأکید قرار گرفته است، سفر به عتبات برقرار نمی‌شود و امسال هم عاشقان حسینی باید دور از حرم ارباب دعای عرفه را زمزمه کنند. این امر در حالی است که در سال‌های قبل از کرونا در ماه ذی‌الحجه تا بیش از ۱۰ هزار ایرانی به عتبات مشرف می‌شدند.

* فارس

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب