1399/05/13-16:01

مسکن موتور اقتصاد است/ لزوم ساخت ۶ پالایشگاه برای خنثی کردن تحریم نفت

مسکن موتور اقتصاد است/ لزوم ساخت ۶ پالایشگاه برای خنثی کردن تحریم نفت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم لازمه حل مشکلات اقتصادی کشور را بهره گیری از ظرفیت های ارزشمند داخلی عنوان کرد.

به گزارش دولت بهار به نقل از تسنیم، سید شمس الدین حسینی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: تاکید مقام معظم رهبری بر بهره گیری از ظرفیت های داخلی محدود و منحصر به بیانات اخیر ایشان نبوده بلکه طی سالیان گذشته همواره معظم له به این مباحث پرداخته اند.

وی همچنین اظهارداشت: سال های پیش معظم له گفتمانی تحت عنوان «استحکام ساخت درونی قدرت» را مطرح فرمودند که یکی از مهمترین ابعاد آن همین مسئله اقتصادی بود.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم گفت: در همین سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب اشاره کردند که بخش هایی از دولت خوب کار کرده اند و بخش هایی هم آن فعالیت لازم را نداشته اند.

وی افزود: همواره و همیشه حتی در شکل گیری همین دولت تاکید می شد یکی از بخش هایی که در اقتصاد اگر حرکت کند و بخش های دیگر را به حرکت در می آورد « بخش مسکن» است که با کمال تاسف باید گفت اقدامات خاصی طی سال های اخیر در این عرصه صورت نگرفته است.

حسینی اظهارداشت: پروژه مسکن مهر یک کارگاه و حجم بزرگی از فعالیت ساختمان سازی و مسکن سازی را در سراسر کشور به راه انداخته بود.

وی ادامه داد: چرخ بخش های مختلف از مصالح ساختمانی تا لوازم خانگی در کشور به حرکت درآمده بود که متاسفانه این پروژه به دلائل مختلف تعطیل شد و هیچ چیزی جای آن گذاشته نشد.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم گفت: یکی از ظرفیت های داخلی همین توسعه بخش مسکن است.

وی افزود: توسعه بخش مسکن نه به مفهوم سفته بازی بلکه باید در این قالب مدل هایی را معرفی کرد که نیاز مردم به مسکن به دست خود مردم اعم از پیمانکاران بخش خصوصی و خود مالک ها برطرف شود.

حسینی بیان داشت: یکی از مزیت های اصلی سرزمینی و طبیعی کشور انرژی است.

وی ادامه داد: ایران در مجموع منابع نفت و گاز رتبه نخست جهانی را به خود اختصاص داده است.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم گفت: نباید متکی به درآمدهای نفتی برای تامین مالی دولت و اقتصاد کشور باشیم حتما چنین روند و رویکردی دردسرساز است ولی می توان از این مزیت و انرژی به احسن وجه استفاده کرد.

وی در برنامه رهیافت افزود: حال سئوال اینجاست که چگونه می توان از این مزیت و انرژی استفاده و به یک معنا نفت خام را به ارزش افزوده بالاتری تبدیل کرد؟

حسینی تصریح کرد: توسعه پایدار هیچ وقت نمی گوید برای صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست منابع خود را استحصال نکنید بلکه می گوید اگر آن را بکار می گیرید و استفاده می کنید ثروت را به ثروت و ارزش بالاتر تبدیل کنید نه اینکه ثروت خود را بفروشید و صرف مخارج جاری خود کنید.

وی ادامه داد: یکی از مباحث و موضوعاتی که در کشور وجود داشته و دارد همین امکان تبدیل نفت خام و گاز به ارزش افزوده بالاتر از طریق تکمیل زنجیره است.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم گفت: کشور امروز همچنان به خاطر فروش نفت خام تحریم پذیر است چرا که عمده فروش و صادرات کشور در حوزه انرژی پس از سال ها همچنان «نفت خام »است.

وی افزود: اتفاقی که در سال 91 بواسطه تحریم افتاد و کشور توانست کمتر از یک میلیون بشکه نفت بفروشد این اتفاق دوباره در سال 97 و 98 تکرار شد.

حسینی بیان داشت: یکی از پیشرفت های که در دوران تحریم اتفاق افتاد احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود.

وی ادامه داد: اگر همین الان هم اراده کنیم با استفاده از ظرفیت های داخلی به این سمت برویم که شش پالایشگاه 400 هزار بشکه ای یا تعدادی پالایشگاه و پترو پالایشگاه های کوچک بسازیم به راحتی می توان نفت خام تولید داخل را به فرآورده های با ارزش افزوده بالا تبدیل کرد.

نظرات

اخبار مرتبط