1400/04/29-01:13

تحریم‌های ایران تا زمان به نتیجه رسیدن مذاکرات پابرجا خواهد بود

تحریم‌های ایران تا زمان به نتیجه رسیدن مذاکرات پابرجا خواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت متبوعش تحریم‌های یکجانبه خود علیه ایران را تنها زمانی خواهد برداشت که توافقات دیپلماتیک لازم برای احیای برجام انجام گرفته باشد.

به گزارش دولت بهار به نقل از تسنیم، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران منوط به این است که یک فرآیند دیپلماتیک طی شود و مذاکرات وین برای احیای برجام به نتیجه مطلوب برسد.

ساعاتی قبل نشریه آمریکایی وال‌استریت ژرونال به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت بایدن در راستای تحت فشار قرار دادن ایران برای پذیرش توافق مد نظر آمریکا در مذاکرات احیای برجام در وین، برنامه تحریمی جدیدی را در دست بررسی دارد.

به گفته این منابع آگاه که وال‌استریت ژرونال به نام و سمت آنها اشاره نکرده است، گام‌های تحریمی جدید در صورتی اتخاذ خواهند شد که مذاکرات احیای برجام شکست بخورد. آنها در گفتگو با وال‌استریت ژورنال اعلام کرده‌اند که برنامه جدید شامل اجرای سرسختانه تحریم‌های کنونی و یا اتخاذ تحریم‌های جدید و اقدامات قانونی است که هرگونه ارتباط با صنعت نفت و کشتیرانی ایران را ممنوع می‌کند.

منابع آگاه به وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که یکی از برنامه‌هایی که پیش‌نویس آن در حال تهیه شدن است، این است که فروش نفت ایران به چین –که بزرگترین مشتری نفت ایران به شمار می‌رود- از طریق اعمال تحریم‌های جدیدی علیه خطوط کشتیرانی که به صادرات نفت ایران به چین کمک می‌کنند، متوقف شود.

یکی از این منابع آگاه با اذعان به اینکه بخش‌های زیادی در اقتصاد ایران باقی نمانده که هدف تحریم‌های آمریکا قرار نگرفته باشد و آمریکا گزینه‌های زیادی برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران ندارد، اظهار داشت: «[ممانعت از] فروش نفت ایران به چین یک غنیمت است.»

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب