1400/09/03-00:23

واشنگتن و متحدانش درحال بررسی گزینه‌های جایگزین برجام هستند

 واشنگتن و متحدانش درحال بررسی گزینه‌های جایگزین برجام هستند

با نزدیک شدن مذاکرات احیای برجام، برخی دیپلمات‌های غربی از بررسی گزینه‌های جایگزینِ توافق هسته‌ای از سوی آمریکا خبر دادند.

به گزارش دولت بهار به نقل از باشگاه خبرنگاران، در حالیکه زمان از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در وین نزدیک است، شبکه خبری ان‌بی‌سی  به نقل از مقام‌های سابق آمریکا و نیز دیپلماتهای غربی مدعی بررسی گزینه‌های احتمالیِ جایگزین برجام از سوی واشنگتن و متحدان غربی آن شد.

یک مقام سابق آمریکایی در این باره مدعی شد: «مجموعه‌ای از احتمالات برای احتمال لغو شدن هرکدام از مسائل وجود دارند، من فقط متوجه نمی‌شوم چگونه ممکن است به نتیجه مطلوبی برسیم.»

بنابر ادعای مقام‌های سابق، کارشناسان و تحلیگران آمریکا و اروپا گزینه‌های احتمالی ممکن است این موارد باشند: «متقاعد کردن چین به توقف واردات نفت از ایران، تشدید تحریم‌ها، از جمله تحریم‌های مربوط به فروش نفت به چین، پیگیری یک توافق هسته‌ای که کمتر جاه‌طلبانه به نظر برسد، انجام عملیاتی که در برنامه هسته‌ای ایران خلل ایجاد کند، دستور حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران یا حمایت از اقدام نظامی اسرائیل.»

برخی مقام‌های سابق آمریکا همچنین مدعی شدند: «اگر مذاکرات برجامی در وین شکست بخورد، می‌تواند به بن‌بستی به روابط میان آمریکا و ایران منتهی شود. برنامه هسته‌ای ایران نسبت به ۱۰ سال گذشته بسیار پیشرفت کرده است. ایران چند هفته تا دو ماه با داشتن مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد، این زمان هنگام انعقاد قرارداد در دوران باراک اوباما یک سال تخمین زده می‌شد.»

یک مقام ارشد سابق آمریکایی که در دولت ترامپ و اوباما روی اشاعه تسلیحات هسته‌ای کار می‌کرد، در این باره ادعا کرد: «وضعیت الان با شرایط اواسط دهه گذشته بسیار متفاوت است.»

یک مقام اروپایی نیز مدعی شد: «ایرانی‌ها درباره بازگشت به توافق مذاکره نمی‌کنند، آن‌ها در تلاش برای مذاکره مجدد برای معامله هستند.»

یک دیپلمات غربیِ حاضر در خاورمیانه نیز مدعی شد: «انتظار ندارم نتیجه مثبت و خوبی از مذاکرات آتی داشته باشیم. شما به من یک دلیل برای تمایل بازگشت ایران به توافق ارائه دهید تا بپذیرم.»

پس از انجام ششمین دور مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین در تاریخ ۳۰ خرداد ماه سال جاری، به تازگی، «علی باقری کنی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، تاریخ برگزاری هفتمین دور این مذاکرات را ۸ آذرماه و در وین اعلام کرد.

تاکنون شش دور مذاکره از آوریل تا ژوئن ۲۰۲۱ در وین و با تلاش برای بازگرداندن توافق از سوی ایران، روسیه، انگلیس، آلمان، چین و فرانسه به علاوه آمریکا (که از این توافق خارج شد) انجام شده، که آخرین دور آن در تاریخ ۳۰ خرداد ماه امسال بوده است.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب