1400/10/14-13:02

سهمیه ارز مسافرتی کم شد + تکذیبیه

سهمیه ارز مسافرتی کم شد + تکذیبیه

طبق اعلام رئیس سابق کانون صرافان، بانک مرکزی سهمیه ارز مسافرتی را تغییر داده و طبق آن، میزان فروش ارز مسافرتی توسط صرافی‌ها برای کشورهای با ویزا، ۲۰۰۰ یورو و برای کشورهای بدون ویزا معادل ۳۰۰ یورو شده است.

به گزارش دولت بهار، کامران سلطانی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، از کاهش سهمیه ارز مسافرتی همزمان با کاهش نرخ ارز خبر داد و گفت: براساس بخشنامه بانک مرکزی، حداکثر میزان فروش ارز توسط شرکت‌های صرافی بابت مسافرین بالای ۱۸ سال و یکبار در سال تا سقف مقرر برای کشورهای با ویزا به صورت هوایی معادل ۲۰۰۰ یورو، برای کشورهای بدون ویزا به صورت هوایی ۳۰۰ یورو و مسافرتی به صورت زمینی، ریلی و دریایی نیز ۳۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست.

وی ضمن انتقاد از تغییرات متناوب در سرفصل‌های مصارف ارزی خدماتی جهت تامین و فروش اسکناس افزود: قرار بر این بوده است تا بازار ارز متناسب با عرضه و تقاضا حرکت کند اما متاسفانه در عرضه و تقاضا دخالت می‌شود.

طبق این گزارش، بانک مرکزی در اوایل آذرماه میزان ارز مسافرتی و ارز موردنیاز برای شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی را از ۲۰۰۰ یورو به ۲۲۰۰ یورو افزایش داد و بر تداوم روند تخصیص ارز بصورت اسکناس با مصارف خدماتی ۲۵ گانه تاکید کرد و از شبکه صرافی‌های کشور خواست تا درصورتیکه متقاضیان درخواست خرید ارز برای مصارفی، بجز مصارف تعریف شده در فهرست مذکور دارند، به بانک مرکزی اعلام کنند.

در ادامه، می‌توانید آخرین تغییرات در سرفصل‌های فروش ارز بابت مصارف ارز خدماتی توسط صرافی‌ها را مشاهده کنید:

سهمیه ارز مسافرتی کم شد

کاهش سهمیه ارز مسافرتی تکذیب شد

لواسانی می‌گوید: خبرهای منتشر شده در رابطه با کم شدن سهمیه ارز مسافرتی، صحت ندارد و تنها سازوکار آن‌ها تغییر پیدا کرده است.

با توجه به انتشار خبری مبنی بر کاهش سهمیه ارز مسافرتی در بخشنامه ابلاغی به صرافی ها، به گفته رئیس کانون صرافان، این موضوع مورد تایید ما نیست.

کشور‌هایی که از لحاظ جغرافیایی فاصله کمتری با ایران دارند هزینه‌های کمتری را پرداخت می‌کنند که در گذشته هم همین قوانین وجود داشت.

لواسانی می‌گوید: تنها کشوری که سهمیه ارزی آن کاهش پیدا کرده مربوط به ترکیه است، که یکبار در سال ۳۰۰ یورو پرداخت می‌شود. براساس بخشنامه جدیدی که به صرافی‌ها ابلاغ شده است. سهمیه ارزی کشور‌های زیارتی ۱۰۰ یورو است که حتی صرافی‌ها برای کشور عراق می‌توانند ۳۰۰ یورو پرداخت کنند.
 
بخشنامه ابلاغی به صرافی ها از طرف بانک مرکزی
 
بخشنامه ابلاغی به صرافی ها از طرف بانک مرکزی
بخشنامه جدید تخصیص ارز به ۲۵ گروه
 
براساس این بخشنامه، مواردی مانند مسافرتی، هزینه برگزاری همایش‌های بین المللی و اعطای جوایز جشنواره‌ها و مسابقات، هزینه انجام آزمایش‌های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور، شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی خارج از کشور و ثبت نام و شرکت در امتحانات علمی و تخصصی ذکر نشده اند.
 
کم شدن سهمیه ارز مسافرتی صحت ندارد
 
با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در بخشنامه پیشین ارز مسافرتی با مبلغ ۲۲۰۰ یورو ثبت شده است، اما در این بخشنامه این بند ذکر نشده و معیار تخصیص سهمیه به داشتن ویزا تغییر پیدا کرده است.

 اخبار‌های منتشر شده در رابطه با کم شدن سهمیه ارز مسافرتی، صحت ندارد و تنها سازوکار آن‌ها تغییر پیدا کرده است.
بخشنامه ابلاغی به صرافی ها از طرف بانک مرکزی
بخشنامه پیشین تخصیص ارز به ۲۵ گروه

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب