1401/03/25-16:27

«عشق دوانی» و «گل‌کوب» منتشر شد

«عشق دوانی» و «گل‌کوب» منتشر شد

به بهانه 54سالگی محمدرضا تقوی‌فرد دو کتاب شعر «عشق دوانی» و «گل‌کوب» از وی توسط انتشارات هم‌قلم راهی بازار کتاب شد.

به گزارش دولت بهار به نقل از ایبنا؛ ادبیات مادر هنرهاست و شعر یکی از پیچیده‌ترین ساختارهای ادبی است که سابقه طولانی در تاریخ ادبیات ایران و جهان دارد.

شعر فارسی تا پیش از نیما یوشیج با ترکیب موزن همراه با ردیف و قافیه شناخته می‌شد و پس از بروز و ظهور شعر نو درهای تازه‌ای به روی ادبیات و شعر فارسی باز شد.

شاید بتوان امکان ترجمه آسان‌تر شعر نو را جزو مزیت‌های این نوع شعر دانست ولی مهم‌تر از آن امکان گسترش مفاهیم موجز و مؤثر در قالب واژه‌های زیباست که باعث جذابیت شعر نو در میان مخاطبان به خصوص نسل جوان شده است.

در این میان نکته قابل تأمل اینجاست که شاعران جوان و حتی پیشکسوتان شعر عصر حاضر در بسیاری از موارد پس از چاپ یکی دو اثر از ادامه کار بازایستاده و به نوعی به شاعران تک کتاب تبدیل می‌شوند که این نیازمند واکاوی دقیق و حساب شده‌ای است تا علت‌های این پدیده به خوبی شناسایی شده و با اتخاذ تدابیر مشخص، این مشکل حل شود.

گروه فرهنگ و ادب انتشارات «هم قلم‌» بر آن است تا برنامه خود را همچنان با قدرت و پرتوان به پیش برده و سهمی هرچند کوچک در بروز و ظهور استعدادهای فرهنگی و ادبی کشورمان ایران داشته است.

«عشق دوانی»

عشق، گاهی راه‌حل و گاهی معماست. گاهی آسان می‌نماید و گاهی دشوار، گاهی به رسیدن می‌انجامد و گاهی به جدایی، گاهی زیاد می‌شود و گاهی کم، گاهی آشکار می‌شود و گاهی پنهان، گاهی بر زبان جاری می‌شود و گاهی در دل می‌ماند، گاهی حلال است و گاهی حرام، گاهی گناه است و گاهی ثواب، گاهی صواب است و گاهی ناصواب، گاهی عاشق‌پسند است و معشوق گزند، گاهی جان‌ستان است و گاهی جان‌بخش، گاهی واهی است و گاهی واقعی، گاهی بزرگ است و گاهی کوچک، گاهی کودکانه، گاهی غریب است و گاهی آشنا، گاهی یک باره است و گاهی پرتکرار، گاهی عشق تائیدش می‌کند و گاهی عاقلانه نیست...

برشی از کتاب

پشت دیوارهای سخت
سنگین
ایستاده در غبار وهم
هزارتوی حادثه‌های فریفته
دخترکی را در باغ
صدا می‌کند مرغ معما
راه دوباره آغاز می‌شود
برای درختی که خم به ابرو آورده است
به جای بار
برای عروس بهشت

کتاب «عشق دوانی» اثر محمدرضا تقوی‌فرد(آصف) در 122 صفحه به بهای 20هزار تومان توسط انتشارات هم‌قلم راهی بازار نشر شد.
 
«گل‌کوب»

گل‌کوب از فرمایش سراب برای خاطر دخترکی مه روی زیرسایه خورشید جهان‌تاب می‌گوید که خاک بر سرزمین ریخته و آتش‌دار دل است و افسوس ترانه‌ای را می‌خورد که بر بام می‌نشست و برای همیشه زمین‌خوار می‌شد.

کاوشگر احساسی که زمین گیر در چاه نفس می‌کشد و ثانیه شمار همه ساعت‌هایی که گذشت دعا می‌کند برای ابر و باد و تعبیر پرتکرار دلتنگی‌ ما، وقتی که ماه دزدانه سرک می‌کشد به کوچه‌های تنهایی و پرنده پران می‌نویسد تا تو بخوانی و سربار پلک افتتاده روی چشم کسی چون من نباشی که ایستاده می‌خوابد در میان دود و دم و در شام پر از شلوغی شب‌های بی‌کسی، آنهم ستاره سوز.

«گل‌کوب» گنج‌نامه رنج بی‌انتها و رنج‌نامه گنج آشناست و بی‌پیرایه‌تر از عشق، وقتی دویدنی است پا در میدان پیدایش گذاشته است.

برشی از کتاب

غروب دلتنگی‌های نسیم
جریان می‌یابد در شور زندگی
توفان می‌شود
برای درد
چشم‌های بسته را دریابید
غبار غوغا می‌کند
روزهای توفانی
تکرار می‌شود
وقتی
آب غنیمت تشنگی است
بغض می‌شکند برای اشک

کتاب «گل‌کوب» اثر محمدرضا تقوی‌فرد (آصف) در 124 صفحه به بهای 20هزار تومان توسط انتشارات هم‌قلم راهی بازار نشر شد.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب