1401/03/29-23:06

معاون وزیر کشور: اتباع افغانستانی تا اول تیر وقت دارند از ایران اخراج نشوند!

معاون وزیر کشور: اتباع افغانستانی تا اول تیر وقت دارند از ایران اخراج نشوند!

مجید میراحمدی گفت: پس از اول تیر به بعد تمام اتباع افغانستانی که به دفاتر پیشخوان دولت یا دفاتر کفالت مراجعه نکردند به سرعت اخراج خواهند شد.

به گزارش دولت بهار، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ضمن اعلام پیش شرط‌های تمدید اقامت موقت اتباع افغانستانی پس از پایان مهر ماه امسال گفت: پس از این مدت به کسانی که باید کشور را ترک کنند و کسانی که اجازه ماندن و تمدید اقامت موقت آن‌ها صورت خواهد گرفت، اطلاع رسانی خواهد شد.

مجید میراحمدی همچنین گفت که علاوه بر تمدید اقامت کارآفرینان، سرمایه گذاران، نخبگان و برجستگان علمی، فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی، اقامت موقت کسانی که حرفه شان مورد نیاز کشور است از جمله کارگران تمدید خواهد شد.

طرح سرشماری اتباع افغانستانی از اول اردیبهشت امسال آغاز شد و تا سه شنبه ۳۱ خرداد در دفاتر کفالت و دفاتر پیشخوان دولت ادامه دارد.

به گفته معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور، پس از اول تیر به بعد تمام اتباع افغانستانی که به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نکردند به سرعت اخراج خواهند شد.

چندی پیش وزیر کشور در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود، در پی موج اخیر ورود مهاجران افغان به کشور ضرورت دارد همه مهاجران افغانی به ایران شناسایی شوند، چون برخی با روادید وارد شدند، اما ممکن است باطل شده باشد و با ابطال آن همچنان در ایران باشند. برخی در کشور مشغول کار شدند و مجاز هستند، اما محل خود را تغییر دادند و از این منظر تعادل جمعیتی مشخص نیست.

احمد وحیدی همچنین درباره اعطای اقامت به اتباع خارجی که در این طرح سرشماری شرکت می‌کنند، گفت: به همه کسانی که در این طرح شناسایی شرکت کنند، اقامت موقت داده خواهد شد تا از این لحاظ برای آنان نگرانی وجود نداشته باشد.

این اتباع باید به دفاتر اعلامی مشخص شده یعنی دفاتر پیشخوان دولت و پلیس به اضافه ۱۰ مراجعه می‌کردند.

پیش از این اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشوردر اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هزینه‌های نوبت دهی جهت ثبت نام و شرکت در طرح سرشماری اتباع افغانستانی فاقد مدرک بر اساس نرخ مصوب برای هر نفر در دفاتر پیشخوان دولت ٢٧٠ هزار ریال معادل (٢٧ هزار تومان) و در دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع و مهاجرین خارجی برای اتباع خارجی که برگه واکسیناسیون دارند ٣١٠ هزار ریال معادل (٣١ هزار تومان) است.

این اداره همچنین اعلام کرده دریافت هزینه بیشتر از نرخ مصوب تخلف محسوب شده و با متخلفین برخورد قانونی به عمل خواهد آمد.

اتباع افغانستانی فاقد مدرک هم به منظور ارائه خدمات بهتر، پاسخگویی و رسیدگی به سوالات اتباع و مهاجرین خارجی نسبت به چگونگی ثبت نام درطرح شناسایی فاقد مدرک، روزانه به غیر از ایام تعطیل از طریق برنامه پیام رسان واتساپ با شماره تلفن (۰۹۹۱۲۷۰۷۴۸۳) آماده پاسخگویی به اتباع خارجی است.

* باشگاه خبرنگاران

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب