1401/08/03-18:16

مسئولیت شوک روحی و روانی وارد شده به مهسا امینی با پلیس است/ دریغ از یک عذرخواهی! + فیلم

مسئولیت شوک روحی و روانی وارد شده به مهسا امینی با پلیس است/ دریغ از یک عذرخواهی! + فیلم

دکتر عماد افروغ گفت: مسئولیت درگذشت مهسا امینی کمیته و کمیسیون لازم ندارد. مهسا امینی ۲۲ سال عمر کرده بود و به محض اینکه گشت ارشاد او را گرفت فوت کرد. مسئولیت این شوک روحی و روانی با پلیس است.

به گزارش دولت بهار به نقل از ایسنا، دکتر عماد افروغ، جامعه‌شناس و رییس پیشین کمیسیون فرهنگی مجلس گفت:

ببینید؛ این اتفاق اخیر که رخ داد، این عقبه طردشدگی را دارد، شک نکنیم اما خود این اتفاق، یک خشم شهری و یک شورش طردشدگی است، جنبش نیست. می تواند به جنبش بینجامد اما این جنبش نیست.

کتابی به نام "خشم شهری، شورش طردشدگان" چاپ شده است. خواهشا این را بخوانید. چارچوب نظری آن را من کار کرده بودم اما این یک مطالعه‌ی موردی و داده ای است.

در هر کجا که چنین اتفاقی رخ داده است، یک نفر بوسیله پلیس به قتل رسیده، مردم به خیابان ها ریخته اند. در آمریکا، در انگلیس، در فرانسه، در سوئد، در یونان، در ترکیه...

حالا این خشم شهری، عقبه دارد. عقبه خشم شهری آنها هم نظام سرمایه داری است. ببخشید نظام اقتصادی شما چیست؟ روی عدالت می چرخد!؟ روی توزیع عادلانه و متکثر مواهب اجتماعی می چرخد!؟ آن هم شبه سرمایه داری نئولیبرالیستی بوده، ما که می دانیم. پس این یک خشم شهری است که باید به آن دقت کنیم.

ما یک مفهومی به نام رابطه قدرت و مسئولیت داریم. این را در کتاب "قدرت؛ نگرشی رادیکال" می بینید. هر کس قدرت دارد، مسئولیت دارد. ما قدرت بدون مسئولیت نداریم، چه در برابر اعمالش و چه در برابر بی عملی اش.

سوال: مسئولیت فوت و درگذشت مرحومه مهسا امینی با کیست؟ کمیته و کمیسیون نمی خواهد، یعنی چه!؟ مگر من می خواهم ثابت کنم که حتما ضربه مغزی خورده است!؟ نخیر! من می گویم این خانم ۲۲ سال از خدا عمر گرفته بود، چرا به محض اینکه گشت ارشاد او را گرفت، فوت کرد!؟ این شوک روحی و روانی را چه کسی وارد کرده!؟ مسئولیت آن با کیست؟ با پلیس است. گفتیم، مصاحبه کردیم ولی دریغ از یک عذرخواهی!

من بحث علمی کردم، بحث هیجانی نکردم، بحث سیاسی نکردم. گفتم قبل از اینکه گشت ارشاد به او گیر بدهد، قبل از اینکه سوار بر ون شود و به آنجا برود، داشت زندگی اش را می کرد.

بالاخره بیماری داشت، سابقه عمل جراحی داشت ... داشت که داشت! اصلا ربطی ندارد. برای ما شو بازی می کنید؟ و بعد در گزارشی که می دهید، اصلا به این شوک روحی و روانی توجهی می کنید!؟ نمی کنید! برای اینکه علوم انسانی جایی در کشور ما ندارد!

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب