1401/09/01-09:30
دکتر علیرضا‌بیگی:

وزارت کشور باید مسئولیت خود را بپذیرد/ با این نگاه که مدام مردم معترض را اغتشاشگر، تروریست و ضدانقلاب اعلام می‌کنند نمی‌توان رخدادهای امنیتی را مدیریت کرد

وزارت کشور باید مسئولیت خود را بپذیرد/ با این نگاه که مدام مردم معترض را اغتشاشگر، تروریست و ضدانقلاب اعلام می‌کنند نمی‌توان رخدادهای امنیتی را مدیریت کرد

دکتر علیرضابیگی نماینده تبریز گفت: «به‌رغم درخواست برای برگزاری نشست ویژه بررسی حوادث اخیر کشور، برخی نمایندگان به لیدری اعضای جبهه پایداری مانع‌تراشی کرده و اجازه برگزاری نشست بررسی حوادث اخیر را نداده‌اند.»

به گزارش دولت بهار، دکتر علیرضابیگی در مصاحبه با اعتماد گفت: «نوع مواجهه مسوولان با رخدادها در تعیین سرنوشت این حوادث بسیار مهم است. به عنوان نمونه موضوع تلخی در چابهار اتفاق افتاده و مردم امام جمعه مناطق سنی‌نشین مطالباتی را مطرح می‌کند. اما تاخیر در اقناع مردم و برخورد با متخلفان باعث وقوع حوادث تلخ زاهدان، زخمی شدن تعداد زیادی از مردم و تلفات انسانی در این منطقه می‌شود. در واکنش به این حوادث تلخ، نماینده چابهار تصمیم می‌گیرد در خصوص موکلان خود و کشته‌شدگان جمعه خونین زاهدان صحبت کند. اما این حرکت طبیعی با واکنش تند برخی نمایندگان تندروی مجلس مواجه و میکروفن آقای نماینده قطع می‌شود. در ادامه اما هیات اعزامی از سوی رهبر انقلاب به منطقه می‌رود و همه افرادی که در ماجرای جمعه خونین زاهدان کشته شده بودند و عنوان اغتشاشگر داشتند، ناگهان ذیل شهدا قرار گرفته و مورد تکریم واقع می‌شوند.»

نماینده مردم تبریز می‌گوید: «ما در ایران با شناخت دوگانه از یک حادثه واحد مواجهیم تا زمانی که به این شناخت دوگانه خاتمه ندهیم و به یک جمع‌بندی واحد در این خصوص که مردم حق دارند و مطالبات‌شان باید برآورده شود، نرسیم، مشکلات حل نمی‌شود. گروهی دیگر اما مدام اعلام می‌کنند ‌مردمی که در جوانرود اعتراض می‌کنند، در مهاباد مطالبه دارند، یا در پاوه و ایذه و تهران و... اعتراض دارند، اغتشاشگر هستند، تروریست هستند، ضدانقلابند، با داعش هم‌پیمانند و... با این نگاه نمی‌توانیم رخدادهای امنیتی موجود را مدیریت کنیم.»

او ادامه داد: « این روزها حجم کشته‌شدگان در کشور بالاست و کسی نیست که توضیح بدهد چه کسانی این مردم را کشته، به آنها شلیک کرده و خانواده‌ها را عزادار می‌کنند.»

عضو کمیسیون امور داخلی مجلس یازدهم یادآور شد: «نیروهای مسوول در خصوص رخدادهای به وقوع پیوسته باید مسوولیت خود را بپذیرند. پذیرفتن این مطلب که گروهی از لباس شخصی‌ها به‌رغم وجود نیروی انتظامی در کشور وارد دانشگاه شده و دانشجویان را (هرچند تخلفی کرده باشند) مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند، قابل قبول نیست. اشکال این قضیه به وزارت کشور باز می‌گردد. وزارت کشور به عنوان ناظر عملکرد نیروی انتظامی که اختیارات قابل توجهی هم از رهبری دریافت کرده، باید مسوولیت خود را در مدیریت یا سوءمدیریت رخدادهای اخیر بپذیرد. اینکه هر روز آمارهای کشته‌شدگان بالا برود اما مسوولیتی متوجه وزارت کشور و نیروی انتظامی نباشد، نشان‌دهنده وجود ایراد ساختاری است.»

دکتر بيگي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار اعتماد كه آيا مجلس به رخدادهاي جوانرود و مهاباد و... ورود مي‌كند، مي‌گويد: «علي‌القاعده مجلس بايد ورود كند؛ اما متاسفم كه به عنوان يكي از اعضاي كميسيون امور داخلي بارها درخواست بررسي اين حوادث را داده‌ام، اما با وجود اصرارهاي فراوان گوش شنوايي در مجلس براي بررسي اين موضوعات وجود ندارد. درباره رخدادهاي جوانرود، پاوه، مهاباد، دانشگاه شريف، زاهدان و... شخصا درخواست بررسي را دادم، اما اكثريت اعضاي كميسيون در اين مسير مانع‌تراشي كرده و حتي اجازه طرح موضوع را ندادند. استدلال آقايان اين است كه موضوع بايد توسط كميسيون امنيت ملي بررسي شود. در وهله بعد هم معتقدند هنوز براي بررسي زود است! واقع آن است كه طي ماه‌هاي اخير رخدادهاي تلخ در كشور به وقوع پيوسته و نياز است بررسي‌هاي لازم انجام شده و راهكار براي عبور از بحران صورت بگيرد. اما كميسيون و اساسا مجلس، ميلي به بررسي اين موضوعات را ندارد.»

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب