1402/03/04-09:30
دنیس راس:

ایران آن طور که باید از آمریکا نمی ترسد/ باید آنها را طوری بزنیم که انتظار آن را ندارند!

ایران آن طور که باید از آمریکا نمی ترسد/ باید آنها را طوری بزنیم که انتظار آن را ندارند!

'دنیس راس' تحلیلگر سیاست خارجی و مشاور 3 رییس جمهوری سابق آمریکا در امور منطقه غرب آسیا، در مصاحبه ای با انتقاد از رویکرد و سیاست دولت بایدن نسبت به ایران، گفته تهران آن طور که باید از آمریکا نمی ترسد و واشنگتن باید با انجام رشته کارها و تغییراتی، محاسبات مقامات حاکم بر ایران را تغییر دهد.

به گزارش دولت بهار، این دیپلمات سابق آمریکایی در مصاحبه ای با روزنامه اسراییلی" اسراییل هایوم" گفته: ایران آنطور که باید از ما نمی ترسد. آنها باید درک کنند که مسیری که در آن قرار دارند، به‌ویژه مسیر هسته‌ای، برای آنها بسیار پرخطر است."

او افزود:" آنها ریسک را اندازه‌گیری می‌کنند اما نه آن‌طور که ما فکر می‌کنیم باید اندازه‌ بگیرند، بلکه آن‌طور که خود فکر می کنند ریسک هایشان را می سنجند."

این دیپلمات سابق آمریکایی ادامه داد:" این واقعیت که آنها با 16 آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته آی ار 6، در سطح 60 درصد غنی سازی دارند... آنها را در مسیری قرار می دهد که حتی اگر تصمیمی برای داشتن یک سلاح هسته ای نداشته باشند، اما خودشان را در موقعیتی قرار می دهند که می توانند گزینه ای برای داشتن سلاح هسته ای داشته باشند و به راه خود ادامه دهند."

وی افزود: با ادامه این مسیر آنها به نقطه ای می رسند که نه تنها گزینه هسته ای شدن را دارند، بلکه معکوس کردن آن نیز دشوار است. آنها به وضوح ... نمی بینند که این آنها را در معرض خطر قرار می دهد. بنابراین ما باید ارتباط برقرار کرده و با آنها به گونه‌ای صحبت کنیم، هم در کلام و هم در عمل، که به آنها دلیلی می‌دهد تا ببینند واقعیت چیزی متفاوت است."

او افزود:" تمریناتی (رزمایش های نظامی مشترک با اسراییل) که اکنون اجرا می کنیم خوب هستند. آنها می توانند تصویر حرف های ما را تقویت کنند. مواضع کلامی ما وجود دارند، اما اگر چیزی در عمل وجود نداشته باشد که آنها را تقویت کند، معنای زیادی نخواهند داشت."

راس افزود که ایالات متحده باید به اسراییل قابلیت سوخت‌گیری هوایی را ارایه دهد و با این کار این پیام را به تهران ارسال کند که آمریکا در مقابل راه اسراییل (برای حمله به ایران) نخواهد ایستاد.

او گفت:" اسرابیل 4 فروند هواپیمای سوخت رسان "کی سی -46" از آمریکاخریداری کرده است. این خرید به آنها این امکان را می دهد که بسیار موثرتر باشند."

وی افزود:" مشکل سخت شدن اهداف ایرانیان این است که شما باید یک هدف را چندین بار در یک نقطه مورد اصابت قرار دهید تا بتوانید آن را نابود کنید. ایرانی ها بر این باورند که ما (آمریکا) نه تنها اقدام نظامی نخواهیم کرد، بلکه اسراییل را هم از اقدام نظامی باز خواهیم داشت... ما باید اسراییل را به جلوی خط بکشانیم تا فورا به ایرانی ها پیام بدهیم که ما نه تنها جلوی اسراییلی ها را نخواهیم گرفت، بلکه از آنها حمایت خواهیم کرد."

راس همچنین گفت که آمریکا باید برای تجاوز ایران به نیروهای آمریکایی در منطقه بهایی تعیین کند:" ما در حال حاضر 83 بار توسط نیروهای نیابتی ایران در سوریه و عراق مورد اصابت قرار گرفته ایم. اما فقط 3 بار پاسخ دادیم مشکل... این است که ایرانی ها تا آخرین حد با نیروهای نیابتی خود خواهند جنگید – آنها به تلفات نیابتی اهمیتی نمی دهند. آنها به تلفات خود اهمیت می دهند. ما باید آن‌ها را طوری بزنیم که انتظار ندارند. اگر این کار را شروع کنید، حتی در منطقه نیز این پیام را دریافت می کنند که برخی از کارهایی که انجام می دهند خطرناک تر از آن چیزی است که فکر می کردند. ما باید با گفتار و اعمالمان آنها را متقاعد کنیم که آنها در مورد ما اشتباه محاسباتی کرده اند و در معرض خطر هستند."

راس افزود که ایالات متحده در این زمینه " باید صفحه‌ای از کتاب بازی اسراییل را یاد بگیرد، جایی که شما انواع خاصی از حملات را انجام می‌دهید اما آن را به طور رسمی بر عهده نمی گیرید."

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب