1399/07/21-15:29

دادِ تولیدکنندگان لوازم خانگی درآمد/ مگر می‌شود با این شرایط تولید کرد؟!

 دادِ تولیدکنندگان لوازم خانگی درآمد/ مگر می‌شود با این شرایط تولید کرد؟!

یک تولیدکننده لوازم خانگی با اعلام اینکه هیچ تضمینی برای ثبات شرایط اقتصادی کشور از سوی دولت به تولیدکنندگان داده نمی‌شود، گفت: مگر می‌شود در این شرایط کار تولیدی کرد، تولید امروز ضررده شده و این خطر بزرگی است.

به گزارش دولت بهار، امیر نصراللّه‌‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم، با گلایه از اینکه هیچ یک از مدیران اقتصادی کشور فکری به حال نوسانات نرخ ارز نمی‌کنند، گفت: کار تولیدی نیازمند تأمین مواد اولیه، آن هم با شرایط باثبات اقتصادی است ما نمی‌دانیم فردا مواد اولیه را می‌توانیم با قیمت امروز تهیه کنیم یا خیر.

وی با اعلام اینکه بی‌ثباتی بازار باعث شده نه تولیدکننده و نه خریدار در بازار لوازم خانگی فعالیتی نداشته باشد، افزود: تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان لوازم خانگی نخست از طریق نیما و ارز حاصل از صادرات صورت می‌گیرد اما تولیدکننده در بخش نیما نمی‌تواند بخش زیادی از مواد اولیه را وارد کند. در ارز حاصل از صادرات نیز بسیاری از تولیدکنندگان و صادر‌کنندگان برای تأمین ارز با صرافی‌‌هایی قرارداد بستند که آنها وظایف خود را انجام نداده‌اند و حتی تعدادی از آنها صرافی‌‌های خود را بسته‌اند، این درحالی است که این صرافی‌ها از طرف بانک مرکزی به تولیدکننده معرفی شده بودند.

این تولیدکننده لوازم خانگی با اشاره به اینکه امروز کار تولیدی از طریق سیستمی انجام نمی‌شود و عمدتاً براساس توان فرد و روابط صورت می‌گیرد، اظهار داشت: تأمین کالا آن هم در آینده برای بازار با شرایط فعلی اقتصاد تضمین نشده است.

نصراللّه‌‌زاده با تأکید بر اینکه دولت و مدیران اقتصادی در شرایط فعلی هیچ تصمیمی نگرفته و به‌نوعی اقتصاد را رها کرده‌اند، اضافه کرد: مگر می‌شود با این شرایط کار تولیدی کرد، بخشی از تولیدکنندگان نصف سرمایه خود را با افزایش نرخ ارز از دست داده‌اند، تعدادی دیگر نیز کاهش تولید داده‌اند و برخی حتی در آینده مجبور به تعطیلی واحدهای تولیدی خود هستند، در این شرایط هیچ‌کس پاسخگو نیست، به‌نظر می‌رسد دولت باید یک تصمیم اساسی برای حمایت از تولیدکنندگان بگیرد.

وی پیشنهاد کرد: در شرایط فعلی فضای صادرات بسیار پررونق است اگر حمایت لازم از تولیدکننده صورت گیرد آنها با تأمین مواد اولیه خود می‌توانند ضمن فروش کالا در سطح بازار صادرات خود را نیز به کشورهای همسایه افزایش دهند اما لازمه اجرایی‌ شدن این امر تأمین مواد اولیه است.

این تولیدکننده لوازم خانگی تصریح کرد: امروز تولید با خطر بسیار بزرگی روبه‌روست به این صورت که کسی حاضر به انتقال سرمایه خود در این بخش نیست زیرا نه‌تنها سودی کسب نمی‌کند بلکه هر روز خالص سرمایه خود را از دست می‌دهد این یک زنگ خطر برای کشور محسوب می‌شود.

نظرات

اخبار مرتبط