1402/06/04-15:16

دکتر علیرضابیگی: نمایندگان سنگ روی یخ شدند!

 دکتر علیرضابیگی: نمایندگان سنگ روی یخ شدند!

دکتر علیرضابیگی گفت: آقای قالیباف توانست وزیر کشور را وارد معامله ای کند که در ازای جلوگیری از استیضاح، در خصوص ارائه لیست ایران سربلند رضایت وزیر کشور را جلب کند در عین حال در این ماجرا نمایندگان به تعبیری سنگ روی یخ شدند و به یک حکمیتی رضایت دادند که این هیئت حکمیت، موضوعات مطروحه در ارتباط با اختلافات نمایندگان با وزیر کشور را مورد بررسی قرار دهد که هر کدام از اینها به نتیجه رسید و تشخیص داد که خواسته های نمایندگان به حق است، نظر هیئت حکمیت در این خصوص تعیین کننده و قاطع باشد.

به گزارش دولت بهار، متن گفتگوی دکتر احمد علیرضابیگی با خبرآنلاین بدین شرح است:

* آقای علیرضابیگی! اخیرا توئیتی درباره استیضاح وزیر کشور و بده بستان های پشت پرده منتشر کردید که از سوی وزیر کشور تکذیب شد. ماجرای این بده بستان ها در پرونده استیضاح چه بود؟

ما به عنوان نمایندگان استیضاح کننده آقای وحیدی، به واسطه سوء عملکرد و سوءمدیریت که بهترین گواه آن طی دو سال گذشته در حوزه امنیت و اتفاقات سیستان و بلوچستان و اتفاقات نامناسبی که حاکی از فقدان توجه به مسئله شایسته سالاری است استیضاح آقای وحیدی را به عنوان یک طرح براساس قانون اساسی کلید زدیم.‌

در ادامه، آقای غلامرضا، معاون سیاسی سابق وزیر کشور نامه ای را به فرمانداران و استانداران ابلاغ کرد مبنی بر اینکه در رفتار و مراوده با نمایندگان در هنگام بازدیدها و .... به این دلیل که شائبه انتخاباتی مطرح نشود ملاحظات در نظر گرفته شود. صدور چنین ابلاغیه ای در گذشته مرسوم بوده و وجود داشته است در واقع ایرادی به آقای غلامرضا از این جهت وارد نبود ضمن اینکه استیضاح کنندگان هم در این خصوص، موضوعی را مطرح نکرده بودند اما آقای قالیباف با جمعی از نمایندگان که با وی همراه بودند توانست فشارهایی را به وزارت کشور وارد کند و وزیر کشور نیز به دلیل همین سوءمدیریتی که دارد رضایت داد که معاونش را با این فشارها برکنار کند.

روند استیضاح ادامه پیدا کرد و آقای قالیباف توانست با همین فشارها، وزیر کشور را وارد معامله ای کند که در ازای جلوگیری از استیضاح، در خصوص ارائه لیست ایران سربلند رضایت وزیر کشور را جلب کند در عین حال در این ماجرا نمایندگان به تعبیری سنگ روی یخ شدند و به یک حکمیتی رضایت دادند که این هیئت حکمیت، موضوعات مطروحه در ارتباط با اختلافات نمایندگان با وزیر کشور را مورد بررسی قرار دهد که هر کدام از اینها به نتیجه رسید و تشخیص داد که خواسته های نمایندگان به حق است نظر هیئت حکمیت در این خصوص تعیین کننده و قاطع باشد.

به عنوان مثال در موضوعی، اگر شخص فرماندار با نماینده اختلاف نظر دارد ممکن است نظر نماینده این باشد که فرماندار یا استاندار از سمت خود برکنار شود که این موضوع با منویات مقام معظم رهبری مبنی بر عدم دخالت نمایندگان در انتصابات، در تعارض است ضمن اینکه آقای رئیسی نیز طی روزهای اخیر اشاره کرد که زیر بار تغییر بخشدار هم نمی روند. بنابراین چون نمایندگان نیز از این رفتارهای خارج از چارچوب های تعیین شده قانونی، متضرر شدند و عملا امانتی که ملت ایران مبنی بر نظارت مجلس بر قوه مجریه به نمایندگان سپردند را نتوانستند به سرانجام برسانند.

* به نوعی قاطعیت و جایگاه شخص وزیر هم زیر سوال می رود.

در واقع این ماجرا یک علامت سوال یا دلیل آشکار دیگری مبنی بر سوءمدیریت شخص وزیر کشور است. کوتاه آمدن آقای وحیدی در برابر خواسته آقای قالیباف دلیل دیگری بر عدم قاطعیت وزیر کشور است و وزیر کشور از صلاحیت لازم برای اداره امور داخلی کشور برخوردار نیست.

* پیش بینی می کنید استیضاح به کجا برسد؟

عملا مجلس وارد بحث رسیدگی به برنامه‌ هفتم توسعه می شود و در عین حال انتخابات مجلس نزدیک است.‌ با توجه به اینکه سال پایانی مجلس یازدهم است آقای وحیدی توانستند از استیضاح نجات پیدا کند.

* آقای علیرضابیگی! در توییت تان به لیست ایران سربلند اشاره کرده، ماجرا چه بوده است؟

در همین حد اشاره می کنم که با توجه به اینکه انتخابات مجلس نزدیک است به تعبیری یک بده بستان انتخاباتی بین آقای وحیدی و آقای قالیباف اتفاق افتاده است که در این میان آقای غلامرضا از معاونت وزیر کشور برکنار شد.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب