1402/06/15-20:51

مقایسه حداقل دستمزد در ایران و کشورهای خاورمیانه + اینفوگرافی

مقایسه حداقل دستمزد در ایران و کشورهای خاورمیانه + اینفوگرافی

وبسایت GulfTalent به‌تازگی آمار مربوط به نرخ دستمزد در کشورهای خاورمیانه را منتشر کرده است. دستمزد در ایران و ترکیه قابل تامل است.

به گزارش دولت بهار به نقل از تجارت نیوز، نابرابری درآمدی در بیشتر کشورها روز به روز در حال افزایش است. چشم‌انداز کوتاه‌مدت از اقتصاد خاورمیانه نیز با افزایش قیمت‌های انرژی و مواد غذایی به شکل تیره‌ای ترسیم می‌شود.

دستمزد

به نقل از GulfTalent به دلیل فقر رایج، مخارج اقلام ضروری بیش از 60 درصد از کل سبد مصرف‌کننده را تشکیل می‌دهد، اما بعضی از کشورهای خاورمیانه نشان داده‌اند که می‌توانند وضع موجود را بهبود ببخشند.

متنوع‌سازی در بخش واردات و صادرات، افزایش بهره‌وری کشاورزی و حرکت به سمت بخش‌هایی که ارزش افزوده بالاتری دارند، به این کشورها کمک کرده تا وضعیت معاش و دستمزد مردم را بهتر کنند.
کشورهای حوزه خلیج فارس با افزایش سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اوضاع درآمد خانوارها را سروسامان داده‌‌اند.

در سوی مقابل اما ترکیه به علت مشکلات اقتصادی که دارد با کاهش ارزش پول ملی مواجه شده که همین موضوع هم نارضایتی ترک‌ها را به دنبال داشته است.

آخرین آمارها چه نرخی از دستمزد را در کشورهای همسایه نشان می‌دهند و جایگاه هر کدام کجاست؟

بر اساس آمار قطر در صدر فهرست میانگین دستمزد کشورهای عربی و در رتبه ششم جهان قرار گرفت. حداقل دستمزد در کشور قطر 1800 ریال قطر (495 دلار) است.

امارات هم که یکی دیگر از کشورهای پیشتاز خاورمیانه است حداقل 1500 درهم امارات (408 دلار) را ثبت کرده.

عربستان که یکه‌تاز صنعت نفت است اعلام کرده که حداقل دستمزد 1600 ریال سعودی (426 دلار) گزارش شده.

کویت که با ارزش‌ترین ارز دنیا را دارد حداقل دستمزد 100 دینار کویت (327 دلار) را ثبت کرد.

ترکیه هم در سال جاری با انواع و اقسام مشکلات اقتصادی و مالی دست و پنجه نرم کرده و حداقل دستمزد در آن 8000 لیر ترکیه (425 دلار) اعلام شده است.

در ایران هم که با مشکلات اقتصادی متعدد و کاهش شدید ارزش پول ملی در سال جاری میلادی مواجه شده، نرخ دستمزد، 73 میلیون ریال (146 دلار) گزارش شده است. این رقم در مقایسه با بقیه کشورها با اختلاف فاحشی پایین است که دلیل کاملا روشنی دارد؛ کم‌ارزش‌ترین ارز دنیا ریال ایران است.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب