1399/05/05-19:54

برگزاری تمام کنکورها نیازمند بازنگری جدی است

برگزاری تمام کنکورها نیازمند بازنگری جدی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: باید یک بازبینی جدی نسبت به برگزاری کلیه کنکورها و آزمون‌ها اعم از دکتری، ارشد و کارشناسی صورت گیرد چرا که برگزاری آنها در شرایط فعلی اصلاً به صلاح نیست.

به گزارش دولت بهار، زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به وضعیت نابه‌سامان کشور در پی شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: وضعیت کشور درباره موضوع کرونا متأسفانه مناسب نیست و در شرایط مطلوبی قرار نداریم.

وی افزود: متأسفانه ما در استان‌های مختلفی دارای وضعیت قرمز برای بیماری کرونا قرار داریم و با توجه به ادامه روند موجود، به نظر می‌رسد به زودی نتوانیم بحران کرونا را مهار و کنترل کنیم.

وی برهمین اساس اضافه کرد: ‌البته که روند موجود درباره ویروس کرونا یک روند جهانی است و سایر کشورها هم درگیر این موضوع هستند و مبتلایان جدی در کشورهای مختلف را شاهد هستیم. در ایران نیز ما با آمارهای فوتی و درگیری بالا در پی شیوع کرونا مواجهیم و بیماران بدحالی در این حوزه داریم که تعداد آنها بسیار بالا است و این موضوع بار جدی بر نظام سلامت ما وارد کرده است.

این پزشک متخصص در ادامه خاطرنشان کرد: در صورت ادامه روند موجود پزشکان، کادر بهداشتی و درمانی ما دچار فرسایش خواهند شد و همین موضوع بار جدی بر سطح کلان کشور وارد می‌کند.

الهیان در همین راستا گفت: در چنین شرایطی ما با برگزاری کنکور در مقاطع مختلف مواجه هستیم که اعلام شده طبق موعد مشخص و مقرر قرار است برگزار شود و براین اساس آزمون دکتری آخر هفته و آزمون سراسری و ارشد آخر ماه  برگزار شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: تعداد زیادی از افراد یعنی حدود چند میلیون نفر قرار است به مدت چند ساعت متمادی در شرایط و محل بسته امتحان دهند که بسیار دشوار است و ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد که خدای ناکرده در صورت آلوده شدن این افراد و این داوطلبان به ویروس کرونا، به خانواده‌های آنها نیز انتقال می‌یابد. 

وی همچنین تأکید کرد که بحث درباره کنکور باید جدی گرفته شود و طی نشستی که قرار است فردا با وزیر بهداشت گرفته شود به یک تصمیم واحد برسیم.

الهیان اضافه کرد: به طور جدی باید برنامه‌ریزی لازم برای رعایت کلیه پرتکل‌ها در نظر گرفته شده و پیش‌بینی‌های لازم از سوی متخصصان مدنظر قرار گیرد. چرا که چنین موضوعی بسیار جدی و مهم است و نباید به سادگی از آن گذشت. 

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه تصریح کرد: قطعاً کنکور باید در موعدی برگزار شود که ابتلا کمتر و شرایط کشور امن شده باشد.

وی در ادامه با تأکید براینکه قطعاً باید در موضوع کنکور سلامت داوطلبان و شهروندان در اولویت اول قرار بگیرد، گفت: اگر قرار باشد تعداد زیادی از داوطلبان با حضور در محل آزمون مبتلا شوند واقعاً این جای سؤال است که چرا اصلاً در این زمان کنکور برگزار شود؟ لذا باید بهترین تصمیم در این حوزه اخذ شود.

الهیان گفت: قطعاً کنکور باید در یک موعد مناسب برگزار شود. البته مقصود ما کلیه کنکورها اعم از دکتری، ارشد و کارشناسی است و باید بر این اساس نظرات کارشناسان نیز مورد توجه قرار گیرد و این نکته باید مورد توجه شخص رئیس جمهور قرار گیرد که نظرات کارشناسی و وزارت بهداشت را مدنظر قرار داده و در این خصوص تصمیم مناسب اخذ شود.

وی همچنین در مورد آزمون دستیاری پزشکی نیز تصریح کرد: ما در این خصوص نیز با مشکل مواجه‌ایم چرا که داوطلبان این گروه، افرادی هستند که خود از پزشکان بوده و مشغول درمان بیماران کرونایی هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در شرایطی که نظام سلامت به حضور و کمک این افراد نیاز مبرم دارد اگر خدای ناخواسته این پزشکان مبتلا شوند خطری برای نظام سلامت خواهد بود و در صورت ابتلا دیگر نمی‌تواند خدمـت‌رسانی درستی در این زمینه داشته باشند.

وی در خاتمه تأکید کرد که باید یک بازبینی جدی نسبت به برگزاری کلیه کنکورها و آزمون‌ها اعم از دکتری، ارشد و کارشناسی صورت گیرد چرا که برگزاری آنها در شرایط فعلی اصلاً به صلاح نیست.

نظرات

  • داوطلب دستیاری 5 مرداد

    توروخدا جونمون رو نجات بدین...خیلی نگران سلامت خودمون و خونوادمونیم من پدرم جانباز و شیمیایی ه... نگران خونوادمم. چرا با جون ما بازی میکنن؟

اخبار مرتبط