1402/07/18-20:21

سخنرانی دکتر احمدی نژاد در سمپوزیوم علمی محیط زیست در گواتمالا

سخنرانی دکتر احمدی نژاد در سمپوزیوم علمی محیط زیست در گواتمالا

دکتر احمدی نژاد گفت: استحضار داريد كه رفع نهايي و دائمي مشكلات مزمن جهان مانند فقر، فاصله طبقاتي، اختلافات، جنگ، مسابقه تسليحاتي و صيانت از حقوق انسانها و از جمله محيط زيست جز از طريق مديريت مشترك جهاني و با حضور، مشاركت و مسئوليت پذيري همه ملت ها و دولت ها امكان پذير نيست. به موازات ترويج و بسط عشق و مهرباني بين انسانها، بايد عشق و مهرباني با طبيعت را نيز فرهنگ سازي و ترويج نمود.

به گزارش دولت بهار، متن سخنان دکتر احمدی نژاد در سمپوزیوم علمی محیط زیست در گواتمالا بدین شرح است:

به نام خداوند جان و خرد

سلام بر انسان و سلام بر بهار انسانها و خرمي دورانها

حضار محترم، جناب وزير، مقامات و دانشمندان؛

از اين كه در كشور زيباي گواتمالا و جمع انديشمندان و صاحب نظران حضور دارم خدا را سپاسگزارم. از دولت محترم گواتمالا و جناب آقاي خرسون باريوس گاريدو (Gerson Elías Barrios Garrido) وزير محيط زيست به جهت دعوت مهربانانه و مردم دوست داشتني سرزمين هميشه بهار تشكر مي كنم و براي اين نشست صميمي و بسيار مهم آرزوي موفقيت دارم.

دوستان و همكاران محترم؛

نقش حياتي و بي بديل آب در زندگي و استحكام تمدن بشري بر همگان روشن است. آب مظهر پاكي و عامل حيات و بالندگي  و آباداني است.

مي دانيم كه در زمين منابع غني آب قابل استفاده براي انسانها وجود دارد و طبيعت براي كاهش آثار دخالت هاي مخرب انساني و با هدف ترميم و بازيابي و تعادل مجدد، به طور مستمر در تلاش است. اما متاسفانه گزارش هاي نهادهاي بين المللي، از جمله برنامه محيط زيست سازمان ملل (UNEP) و سازمان جهاني غذا و دارو (FAO) كه با شاخص هاي متعدد، كم و كيف آب مصرفي جامعه جهاني را به طور مرتب مورد ارزيابي قرار ميدهند، حاكي از روند رو به بحران و نامناسب فرايندهاي توليد و مصرف منابع آبي است.

همچنين با وجود تلاش هاي پيوسته و ارزشمند دانشمندان و پژوهشگران و پيشرفتهاي بسيار ارزنده و علمي و تكنولوژيك در زمينه تامين، پالايش و مصرف بهينه آب ، متاسفانه عوامل متعددي موجب بروز بحران در موضوع حياتي آب و در نتيجه خسارات جبران ناپذير مي گردند. از جمله اين عوامل مي توان از آلودگي هاي بي رويه محيطي، گرمايش زمين، بهره‌برداري بيش از ظرفيت ، هدر رفت آب در كشاورزي، مديريت مبتني بر سنتهاي بومي و ملي و بعضاً غيرعلمي بر منابع آب، تخريب محيط طبيعي و پوشش گياهي زمين، آلودگي صنعتي ناشي از تكنولوژي عقب مانده و مصرف بي رويه مواد هیدروکربنی نام برد.

در اين راستا پيش بيني موسسه منابع جهاني (WRI) مبني بر اينكه تا سال 2040 بيش از 40كشور جهان در سطح بالايي دچار تنش آبي خواهند شد، بسيار نگران كننده است. از طرف ديگر موسسات پايش آب در كشورهاي مختلف در گزارش هاي خود آلودگي هاي روزافزون رودخانه ها و درياها را خطري جدي براي محيط زيست بر شمرده و خواهان اقدام جهاني براي مقابله با آن شده اند.  امروز آلودگی آب یک مشکل جهانی است و اختصاص به رودخانه موتاگوا ندارد.

سازمان ملل متحد گزارش كرده است كه هم اينك بيش از 2 ميليارد نفر در جهان با مشكل جدي تامين آب آشاميدني سالم و پايدار مواجهند. با اين وصف ميتوان گفت بحران كمبود آب به حدي رسيده است كه از ديد برخي كارشناسان اين موضوع تا مرز به وجود آمدن تنش ها و برخي منازعات گسترده بين كشورها پيش رفته است.

اينكه زناني در آفريقا روزانه 6 كيلومتر پياده طي مي كنند تا حدود 20 ليتر آب آشاميدني سالم به دست آورند و به محل سكونت خود حمل نمايند از نظر انساني خوشايند نيست.

در برخي از قاره ها تا 88 درصد از منابع آبي و غالباً با بازدهي بسيار پايين صرف بخش كشاورزي مي شود و در برخي ديگر تا 82 درصد و باكمترين بازيافت صرف بخش صنعت و در تعدادي ديگر تا 12 درصد صرف آشاميدن و بهداشت مي شود.

اهميت موضوع در حدي است كه سازمان ملل متحد در برنامه هاي موسوم به افق 2030 «آب آشاميدني سالم، پايدار و ارزان براي همه» را در زمره اهداف مهم جهاني قرار داده است.

سازمان هاي گوناگون، انديشمندان و كارشناسان در سراسر جهان همواره برنامه ها و راهكارهاي متعددي را در راستاي مديريت منابع و مصارف آب و جلوگیری از آلودگی آن ارائه داده و مي دهند.

ضمن استقبال از اين اهداف و برنامه هاي سازنده و ارزشمند و در راستاي تحقق آنها و كاهش مشكلات و چالش هاي پيرامون موضوع آب، مواردي را در دو سطح محلي- ملي و بين المللي مورد تاكيد قرار مي دهم.

اجازه دهید از سطح محلی-ملی شروع کنیم؛

در اینجا 12 نکته مهم انتخاب کرده ام که مورد تاکید کارشناسان قرار گرفته است.

اول: فرهنگ سازي و توسعه آموزش اهمیت آب و الزام استفاده مناسب از منابع آبی و جلوگیری از آلودگی آن

دوم: تلاش نهادهاي بين المللي به منظور دسترسي ملت هاي گوناگون به تكنولوژي هاي پيشرفته در مديريت مصرف آب به ويژه در بخش كشاورزي، از طريق تغيير نگاه، ايجاد نظام مشوق سازي، ارزان سازي و آموزش استفاده از تکنولوژی هایی كه سهم مهمي در كاهش مصرف آب در اين بخش دارند.

سوم: ايجاد تعادل در بخش كشاورزي با رويكرد انطباق نوع كشت و محصول با امكانات محيطي، آب و خاك

چهارم: الزام به بازيافت کامل آب در بخش صنعت

پنجم: رفع انحصار و ارزان سازي تكنولوژي هاي نو و الزام به نوسازي صنعتي كشورهايي كه بيشترين مصرف آب و بيشترين توليد آلودگي هاي محيطي را دارند.

ششم: بازنگري  در مدل هاي شهرسازي، مديريت شهري و سبك زندگي به ويژه در بهداشت و حفظ سلامت آب و همچنين الگوي مصرف آب در بخش هاي گوناگون

هفتم: آموزش و مديريت علمي براي استفاده كامل از پس آب ها در بخش هاي گوناگون

هشتم: بازنگري در الگوي استقرار جمعيت و توزيع مناسب آن متناسب با امكانات محيطي و به ويژه آب

نهم: گسترش تلاش و حمايت نهادهاي بين المللي در راستاي ارزان سازي آب شيرين كن ها به طوري كه همه ملت هاي نيازمند بتوانند متناسب با شرايط اقتصادي خود از اين تكنولوژي استفاده نمايند

دهم: نهادينه سازي مشاركت دادن آحاد مردم در مديريت منابع و مصارف آب در برنامه هاي توسعه كشورها

یازدهم: الزام عمومي به اجراي برنامه هاي صيانتي از محيط زيست با هدف جلوگيري از افزايش گرماي زمين و آلودگي محيطي

دوازدهم: الزام به تنظيم و اجراي كامل پيوست صيانت از منابع آب، جلوگیری از آلودگی و مصرف بهينه آن براي تمام برنامه هاي توسعه و طرح ها و پروژه هاي بزرگ صنعتي، عمراني و كشاورزي

در تمام این موارد و در صورت لزوم می توان یارانه ملی و بین المللی اختصاص داد.

طبیعی است که اين فهرست مي تواند با نظر انديشمندان و كارشناسان كامل تر و كارآمدتر خواهد شد.

بیاییم در بخش دوم به پنج نکته مهم در سطح بین المللی بپردازیم؛

اول: همچنان كه از فلسفه تشكيل اين نشست بسيار مهم بر مي آيد نگاه صرفاً محلي و ملي به پديده بسيار مهم آب نه تنها نمي‌تواند در مديريت مناسب منابع آب كافي باشد بلكه اعمال سياست هاي محلي و ملي ممكن است در برخي موارد منجر به ورود آسيب جبران ناپذير به منابع آب و منافع عمومي ملت ها و چه بسا مردم همان مناطق گردد.

دوم: محیط زیست، منابع طبیعی و به ویژه آب در حقيقت منابع فراسرزميني هستند. مرزهاي جغرافيايي سياسي نمي تواند مرزهاي مديريت عناصر زيست محيطي به ويژه آب را ترسيم نمايد.

امروز به طور آشكار و ضرورت فزاينده، نيازمند يك نگاه فراسرزميني و جهاني به امر مهم محيط زيست و به ويژه آب هستيم.

سوم: برخورداري از آب سالم نيز مانند خاك و هوا و ديگر عناصر و مولفه هاي زيست محيطي در سراسر جهان، حق برابر همه انسانها و موضوعي جهاني است و در نتيجه مديريت آن نيز بايد امري فراملي، فرامنطقه اي و جهاني تلقي گردد.

چهارم: كرامت انساني ،حقوق بشر و صلح و امنيت بين المللي به عنوان بخش مهمي از حقوق بين المللي توسط همه كشورها به رسميت شناخته شده و همه ملت ها و دولت ها در بهره‌مندي و مديريت و صيانت از آنها حق و تكليف مستقيم دارند . فلسفه تشكيل نهادهاي بين المللي ذيربط بر اين حقيقت مهم تاكيد مي نمايد.

همانگونه كه به بهانه حاكميت ملي هيچ دولت و كشوري نمي تواند كرامت انساني ، حقوق بشر و صلح و امنيت بين‌المللي را نقض كند ، نبايد به بهانه حاكميت ملي و سرزميني، مسئوليت جهاني صيانت از محيط زيست و به ويژه آب را ناديده انگاشت.

بنابراين تشكيل يك نهاد قدرتمند بين المللي با مشاركت همه ملت ها و دولت ها و با اختيارات و قدرت اجرايي كافي براي حفظ محيط زيست و از جمله مديريت منابع و مصارف آب و صيانت از آلودگی آن و رفع تعارضات با گستره منطقه اي و بين المللي، يك ضرورت كاملاً جهاني است.

نهادي كه با تعريف استانداردهاي علمي و فارغ از نگاه خاص منطقه اي، ملي و سياسي ، ضمن صيانت كامل از منابع آب ، محل ها و چگونگي تامين و مصرف آب در مقياس جهاني را به طور قاطع و عادلانه مديريت و در تعارضات قضاوت نمايد.

پنجم: نگاه سياسي به آب و منابع آبي بسيار مخرب است. جنگ آب، ضد انساني ترين و بدترين نوع جنگي است كه بايد از فراگير شدن آن جلوگيري كرد.

حضار محترم، انديشمندان و صاحب نظران؛

استحضار داريد كه رفع نهايي و دائمي مشكلات مزمن جهان مانند فقر، فاصله طبقاتي، اختلافات، جنگ، مسابقه تسليحاتي و صيانت از حقوق انسانها و از جمله محيط زيست جز از طريق مديريت مشترك جهاني و با حضور، مشاركت و مسئوليت پذيري همه ملت ها و دولت ها امكان پذير نيست.

به موازات ترويج و بسط عشق و مهرباني بين انسانها، بايد عشق و مهرباني با طبيعت را نيز فرهنگ سازي و ترويج نمود. به اميد آن روز

در پايان ضمن تشكر از استقبال و پذيرايي گرم و صميمانه و تجديد آرزوي توفيق براي اين نشست از همه برگزار كنندگان آن و همه شما سپاسگزارم.

موفق و سربلند باشيد.

متن سخنان دکتر احمدی نژاد در سمپوزیوم علمی محیط زیست در گواتمالا به زبان انگلیسی

In the name of the God of life and wisdom

Greetings to human, and hello to the spring of humans, and the freshness of all eras.

Dear audience, Mr. Minister, the officials and scientists

I thank God for being in the beautiful country of Guatemala and in the gathering of thinkers and experts from across the world. I also extend my thankfulness to the revered government of Guatemala, and His Excellency Mr. Gerson Elías Barrios Garrido, the Minister of Environment and Natural Resources for their kind invitation, and also to the lovely people of this evergreen and always spring land, and further wish success for this warm and very important assembly.

Dear friends and colleagues;

The vital and unrivalled role of water in the life and stability of human civilization is recognized by everyone. Water is the symbol of purity, the source of life, growth and flourishing.

We know that there are abundant water resources exploitable for humans, and the nature constantly tries to reduce the consequences of damaging interventions of humans, and also tries to mend and recover itself and restore its own balance. Unfortunately, the reports by international bodies such as the United Nations Environment Programme (UNEP), and the Food and Agriculture Organization (FAO), who constantly evaluate the water consumed by the worldwide community using numerous quantity and quality indexes show that the current trend is improper and is moving toward a crisis, in terms of the processes of production and consumption of water resources.

Likewise, despite the continuous and precious efforts by scientists and researchers, and the invaluable, scientific and technological progress made in the supply, treatment and optimized consumption of water, regrettably several factors trigger crises related to the vital issue of water, and therefore cause irreparable damages. These factors include the rising instances of environment pollution, global warming, excess-exploitation beyond the recovery capacity of water resources, water wastage in agriculture, failing to preserve the water resources, practicing management of water resources based on local and national traditions which are at times non-scientific, destruction of the natural environment and vegetation, industrial pollution caused by technology that lags behind, and the incessant consumption of hydrocarbon material.

In this regard, the prediction by the World Resources Institute (WRI) that by 2040, more than 40 countries worldwide will be suffering high levels of water stress is extremely worrying. On the other hand, water monitoring institutes in different countries have referred to the pollution of rivers and seas which is increasing on a daily basis, as a serious threat to the environment and called for worldwide measures to confront it. Nowadays, water pollution is a universal problem and is not limited to the Motagua river.

The United Nations has reported that currently over 2 billion people across the world face severe difficulties in supplying hygienic and sustainable potable water; so, it can be stated that the water shortage crisis has reached a level that from the standpoint of some experts it is on the verge of formation of tensions and some widespread conflicts among countries.

The fact that some African women walk six kilometers daily to fetch 20 liters of clean potable water to their places of residence is not pleasant from a humane perspective.

In some continents, up to 88 percent of the water resources are spent in the agriculture sector, most of the time with low efficiency, and in some others up to 82 percent is spent in the industry sector, with minimal recycling; while yet in a number of other continents up to 12 percent is used for drinking and hygiene.

The importance of the issue is so much so that the united nations has put the goal of “hygienic, sustainable, and affordable potable water for all” on top of its agenda in the programs called the 2030 Horizon.

Different organizations, thinkers and experts across the world have continually proposed numerous programs and solutions in regard to management of water resources and consumption, and continue to do so.

While welcoming these constructive and precious goals and programs, and in order to make them happen and reduce the difficulties and challenges regarding the issue of water, I am going to emphasize certain points at two levels, the local-national one and the international.

Let’s start with the local-national level. Here, I’ve picked 12 important points that have been emphasized by experts.

FIRST: Culture-building and expansion of education and training, as well as making it obligatory to use water resources properly and adopt measures to prevent them from being polluted.

SECOND: Endeavors by international bodies to make available the access of different nations to advanced technologies in management of water consumption, especially in the agriculture sector, through changing viewpoints, creating an incentive system, reducing prices, and offering training on technologies that have a key role in reduction of water consumption in this sector.

THREE: Establishing balance in the agriculture sector, using the approach of matching the type of cultivation and crop with the environmental facilities, water and soil.

FOUR: Introducing requirements to completely recycle the water in the industry sector.

FIVE: Elimination of monopoly and making new technologies cheap, as well as obliging industrial renovation in countries with the highest water consumption and uppermost levels of environmental pollution.

SIX: Revising urban development, urban management and lifestyle models, especially in the issue of health and protecting the health of water, and also on the water consumption patterns in various sectors.

SEVEN: Scientific education, training and management for complete utilization of wastewaters in different sectors.

EIGHT: Revising the pattern of population settlement and its appropriate distribution proportionate to the environmental facilities, especially water.

NINE: Intensifying the efforts and support of international organizations with the intention of making desalination plants cheaper, so that all nations in need can use the technology proportional to their economic conditions.

TEN: Inculcating participation of people in the management of water resources and consumption in the development programs of countries.

ELEVEN: General obligation to implementing environmental protection programs with the purpose of warding off the increase in global warming and environmental pollution.

TWELVE: Introducing a requirement to fully set up and implement the annex for maintenance of water resources, preventing them from being polluted, and also their optimal use, for all development programs and large industrial, construction and agricultural plans and projects.

For all of the above issues and in case of necessity, national and international subsidies can be allocated.

Of course by using the opinions of thinkers and experts, this list can grow more comprehensive and efficient.

Now and in the second section, let’s take a look at 5 important points at the international level

FIRST: as it is evident from the philosophy of this very important symposium, a merely local and national view of the very important phenomenon of water not only cannot be sufficient in proper management of water resources, but the implementation of local and national policies may in some cases lead to irreparable damage to the water resources and general interests of the nations and possibly the people of the same regions.

SECOND: having clean water, like soil and air and other environmental elements and components around the world is the equal right of all humans and a universal issue, and as a result, its management needs to be considered a transnational, trans-regional and universal issue.

THIRD: these sources are in fact extraterritorial. Yet, geographical political borders cannot draw the boundaries of management of environmental elements, especially water.

FOURTH: human dignity, human rights and international peace and security are recognized as an important part of international rights by all countries, and all nations and governments have a direct right and obligation to benefit from, manage and protect them. The philosophy of the establishment of relevant international institutions emphasizes this important fact.

Just as no government or country can violate human dignity, human rights and international peace and security under the pretext of national sovereignty, for the same token the global responsibility of protecting the environment and especially water should not be ignored under the pretext of national and territorial sovereignty.

Today, obviously and with ever-increasing necessity, we need an extraterritorial and universal viewpoint at the important issue of the environment and especially water.

Therefore, the formation of a powerful international organization with the participation of all nations and governments and with sufficient authority and executive power to preserve the environment, including the management of water resources and consumption, as well as their preservation from being polluted, and the resolution of conflicts at regional and international levels is an entirely universal necessity.

An institution that, by defining scientific standards and regardless of specific regional, national and political viewpoints, while fully protecting water resources, will decisively and fairly manage the locations and methods of water supply and consumption on a global scale and exercise judgement in instances of conflict.

FIFTH: taking a political viewpoint in regard to water and water resources is believed to be quite destructive. A war on water is the most inhumane and worst type of war which should be prevented from spreading.

Dear audience, thinkers and experts;

You are informed that the final and permanent solution to the world's chronic problems such as poverty, social gap, discords, war, arms race and protection of human rights, including the environment, will only and only become feasible through global joint management with the presence, participation and responsibility of all nations and governments. Along with the promotion and development of love and kindness among humans, love and kindness with nature should also be cultivated and promoted. Hoping for that day to come.

In the end, expressing gratitude for the warm and sincere welcome and hospitality, once again I aspire success for this gathering, and express my appreciation to all the organizers and all of you.

Wishing you all success and honor

متن سخنان دکتر احمدی نژاد در سمپوزیوم علمی محیط زیست در گواتمالا به زبان اسپانیایی

En el nombre de Dios, el Creador de la vida y la sabidiria,

Saludos a todos los seres humanos y saludos a la primavera de la humanidad y el verdor y la alegría de los tiempos.

 Honorables y queridos presentes, señor ministro, autoridades y científicos

 Es de suma alegría   encontrarme en el hermoso país de Guatemala y entre estimados eruditos por lo cual, doy las gracias a Dios.

Agradezco al Honorable Gobierno de Guatemala y al Sr. Gerson Elías Barrios Garrido, ministro del Medio Ambiente, por la amable invitación y de igual modo, al amable y encantador pueblo de la tierra   siempre primavera, deseando éxito para esta reunión muy cordial y de suma  importancia.

 Estimados amigos y colegas;

El papel vital y extraordinario del agua en la vida y la consolidación de la civilización humana es claro para todos. El agua es la manifestación de pureza y el factor para la vida, la prosperidad y el desarrollo.

A pesar de existir muchos recursos hídricos utilizables para los seres humanos y el esfuerzo continuo de la naturaleza para reducir los efectos de la interferencia destructiva con el objetivo de restaurar y reiniciar el balance, desafortunadamente los  informes de organismos

internacionales, el Programa del Medio Ambiente de las Naciones Unidas(UNEP) y la Organización de las Naciones Unidas para la Alimentación y la Agricultura(FAO) entre otros, que evalúan regularmente la cantidad y la calidad del agua de consumo de la comunidad mundial por numerosos indicadores, indican la tendencia creciente del proceso inapropiado de producción y consumo de recursos hídricos.

Asimismo, a pesar de los esfuerzos consistentes y valiosos de científicos e investigadores y avances muy valiosos, científicos y tecnológicos en el campo de suministro, refinamiento y consumo óptimo del agua, desafortunadamente  existen muchos factores como la contaminación ambiental,  el calentamiento de la tierra, la explotación excesiva de la capacidad de los recursos hídricos, la pérdida de aguas residuales en la agricultura, recursos hídricos, la falta de recursos hídricos, el manejo  basado en tradiciones rurales y nacionales y, a veces, no científicos de  recursos hídricos, la destrucción del medio ambiente natural y  la vegetación de la tierra, la contaminación industrial causada por tecnología retrasada y el consumo excesivo de materiales hidrocarbonados, que hacen  daños irreparables al agua  que  es vital.

 En este sentido, resulta muy preocupante la predicción del Instituto de Recursos Mundiales (WRI) de que en 2040 más de 40 países del mundo experimentarán una tensión hídrica de alto nivel.  Por otro lado, en sus informes, las instituciones de vigilancia del agua de diferentes países han considerado la creciente contaminación de ríos y mares como una grave amenaza para el medio ambiente y han pedido una acción global para enfrentar lo. Hoy en día, la contaminación del agua es un problema mundial y no se limita al río Motagua.

Las Naciones Unidas han informado que ahora mismo más de 2 mil millones de personas en el mundo se enfrentan al grave problema de suministrar el agua potable sana y sostenible, sin embargo, se puede decir que la crisis de escasez de agua ha llegado a tal nivel que según algunos expertos, esta cuestión ha llegado al límite.

El hecho de que las mujeres en África caminen 6 kilómetros cada día para conseguir unos 20 litros de agua potable y llevarla a su lugar de residencia no es humanamente nada agradable.

 En algunos continentes, hasta el 88% de los recursos hídricos se gastan, a menudo con muy baja eficiencia, en el sector agrícola y en otros, hasta el 82% se gastan en la industria y con un reciclaje mínimo, y en algunos otros, hasta el 12% se gastan como agua potable y para el saneamiento.

 La importancia del tema es tal que las Naciones Unidas ha colocado "Agua Potable Sana, Sostenible y Barata para Todos" entre los objetivos globales importantes en el horizonte 2030. Varias organizaciones, pensadores y expertos de todo el mundo siempre han presentado y continúan ofreciendo numerosos programas y soluciones en la dirección de la gestión de los recursos y usos del agua. Diferentes organizaciones, académicos y expertos de todo el mundo siempre han proporcionado y proporcionan numerosos programas y estrategias para gestionar los recursos y usos hídricos.

 Además de dar la bienvenida a estos objetivos y programas valiosos y productivos, quisiera enfatizar, tanto para materializarlos y como reducir los problemas y los desafíos en torno al tema del agua, en algunos casos relacionados a nivel local- nacional e internacional.

 A. A nivel local - nacional

 Primero. Culturalización y desarrollo de la educación y la obligación de utilizar

de forma adecuada los recursos hídricos y prevención de su contaminación. métodos modernos de riego con el objetivo de mejorar la eficiencia hídrica en el sector agrícola y, si es necesario, asignar subsidios nacionales e internacionales.

Segundo. Los esfuerzos de los organismos internacionales para que diferentes naciones accedan a tecnologías avanzadas en la gestión del consumo de agua, especialmente en el sector agrícola, cambiando la mirada, creando un sistema de motivación, abaratándola y enseñando el uso de nuevas tecnologías polímeros súper absorbentes y similares, que tienen un aporte importante en la reducción del consumo de agua en este sector.

Tercero. Establecer un equilibrio en el sector agrícola con el enfoque de adaptar el tipo de cultivo y producto a las instalaciones ambientales, hídricas y del suelo.

Cuarto. La requisición del reciclaje completo   de agua en la industria.

Quinto. Eliminar el monopolio y abaratar las nuevas tecnologías y exigir la modernización industrial de los países que consumen más agua y producen más contaminación ambiental.

Sexto. Revisión de los modelos de planificación urbana, gestión urbana y estilos de vida, particularmente en la salud y el saneamiento de agua, así como de los patrones de consumo de agua en diferentes sectores.

 Séptimo. Capacitación y gestión científicas para el uso completo de aguas residuales en diferentes sectores

Octavo. Revisar el patrón de asentamiento de la población y su adecuada distribución de acuerdo con las posibilidades ambientales y especialmente hídricas.

Noveno. Ampliar los esfuerzos y apoyo de las instituciones internacionales con el fin de abaratar el agua de las plantas desalinizadoras para que todas las naciones necesitadas puedan utilizar esta tecnología de acuerdo a sus condiciones económicas.

Décimo. Institucionalizar la participación de las personas en el manejo de los recursos y consumo hídricos en los programas de desarrollo de los países

Undécimo. Obligación general de implementar programas de protección medioambiental con el objetivo de prevenir el aumento del calentamiento global y la contaminación ambiental.

Duodécimo. Obligación de regular e implementar plenamente el suplemento de protección de los recursos hídricos, prevención de la contaminación y su uso óptimo para todos los programas de desarrollo y grandes planes y proyectos industriales, de construcción y agrícolas.

Esta lista puede ser más completa y eficiente con la opinión de pensadores y expertos.

 B-  A nivel internacional

Como se desprende claramente de la filosofía de esta importante reunión, una visión puramente local y nacional del importantísimo fenómeno del agua no sólo no puede ser suficiente para una adecuada gestión del consumo y mantenimiento de los recursos hídricos, sino que la aplicación de políticas locales y nacionales, en algunos casos, puede conducir todo a daños irreparables a los recursos hídricos y a los intereses públicos de las naciones y posiblemente a los pueblos de las mismas regiones.

Primero.Disponer de agua saludable, como el suelo y el aire y otros elementos y componentes ambientales en todo el mundo, es un derecho igualitario de todos los seres humanos y una cuestión global, y en consecuencia, su gestión debe considerarse una cuestión transnacional, extra regional y global.

Segundo. Estos recursos son, de hecho, extraterritoriales. Las fronteras políticas geográficas no pueden trazar los límites de la gestión de los elementos ambientales, especialmente el agua.

 Tercero. La dignidad humana, los derechos humanos y la paz y la seguridad internacionales son reconocidos como una parte importante del derecho internacional por todos los países, y todas las naciones y gobiernos tienen el derecho y la obligación directos de beneficiarse de ellos, gestionarlos y protegerlos. La filosofía del establecimiento de instituciones internacionales relevantes enfatiza en este hecho importante.

Así como ningún gobierno o país puede violar la dignidad humana, los derechos humanos y la paz y la seguridad internacionales con el pretexto de la soberanía nacional, no se debe ignorar la responsabilidad global de proteger el medio ambiente, especialmente el agua, bajo el pretexto de la soberanía nacional y territorial.

 Hoy, obviamente y cada vez más necesario, necesitamos una mirada extraterritorial y global sobre la importante cuestión del medio ambiente y particularmente del agua.

 Por lo tanto, la formación de una poderosa institución internacional con la participación de todas las naciones y gobiernos y con poderes y poder ejecutivo suficiente para preservar el medio ambiente, incluyendo la gestión de los recursos y consumo hídricos y su mantenimiento y la solución de conflictos regionales e internacionales, es una necesidad completamente universal. Una institución que, al definir estándares científicos e independientemente de puntos de vista regionales, nacionales y políticos específicos, al tiempo que proteja plenamente los recursos hídricos, gestione, de manera decisiva y justa, las ubicaciones y métodos de suministro y consumo de agua a escala global y juzgue los conflictos.

Cuarto. La mirada política sobre el agua y los recursos hídricos es muy destructiva. “La guerra sobre el agua”, es el tipo de guerra más inhumano   y la peor que se debe evitar que se propague.

 Querida audiencia, pensadores y expertos;

Como bien saben ustedes la solución definitiva y permanente de los problemas crónicos del mundo, como la pobreza, la brecha de clases sociales, las discrepancias, las guerras, la carrera armamentista y la protección de los derechos humanos, incluido el medio ambiente, sólo se logrará a través de una gestión conjunta global con la presencia, la participación y asumir la responsabilidad de todas las naciones y gobiernos. Junto con la promoción y el desarrollo del amor y la bondad entre los seres humanos, también se debe cultivar y promover el amor y la bondad en cuanto a la naturaleza. ¡A la espera de ese día!

Para finalizar, quisiera agradecer a todos los organizadores y a todos ustedes por la cálida y sincera bienvenida y la hospitalidad brindada desearle éxito a esta reunión.

¡Mucha suerte!

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب