1402/07/22-13:03

مصاحبه رسانه زیست محیطی گواتمالا با دکتر احمدی نژاد + فیلم

مصاحبه رسانه زیست محیطی گواتمالا با دکتر احمدی نژاد + فیلم

دکتر احمدی نژاد در گفت و گو با یک رسانه محیط زیستی گواتمالا تاکید کرد که این کشور از همه امکانات و منابع لازم برای تبدیل شدن به یک کشور پیشرفته در کوتاه ترین زمان ممکن و برخوردار شدن مردم از رفاه و آسایش را دارد.

به گزارش دولت بهار، متن کامل این گفت و گو به شرح زیر است:

خبرنگار: آیا می توانید تجربه خود را در مدیریت جامع تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب در بخش های مختلف کشورتان با ما در میان بگذارید تا ما به عنوان گواتمالایی بتوانیم آن را در برنامه های شهری و ملی خود لحاظ کنیم؟

دکتر احمدی نژاد: امروز بحث آب یک موضوع بسیار بسیار مهم است. البته آب بخشی از موضوع بسیار مهم محیط زیست است. ما در یک بستری به دنیا می آییم، پرورش پیدا می کنیم و در همین بستر باید زندگی کنیم. نام این بستر محیط زیست است ‌‌و آب بخش مهمی از آن است. به اندازه کافی آب برای استفاده انسانها وجود دارد اما دو عامل باعث می شود که ما در موضوع آب به مشکل برخورد کنیم. اول استفاده نادرست و غیرعلمی از آب و دوم آلوده کردن آب است.

امروز جهان با این موضوع مواجه است؛ کمبود آب و آلودگی آب. کارهای فراوانی برای جبران کمبود آب و برطرف کردن آلودگی ها انجام شده است. یکی از مهمترین اقدامات برای برطرف کردن آلودگی، تصفیه آب است. در شهرهای بزرگ و مناطق صنعتی ما با آلودگی شدید آب مواجه هستیم. آلودگی ناشی از پساب های صنعتی و آلودگی ناشی از اقدامات انسانی و فاضلاب انسانی. روش های گوناگونی برای تصفیه آب ابداع شده و الان بکار گرفته می شود‌. یک بخش مهم آن سیستم های تصفیه آب است‌ و بخش دیگر استفاده از خود طبیعت است.

در کشور ما ایران ۸۵ میلیون جمعیت در شهرهای خیلی بزرگ زندگی می کنند. ما هم با آلودگی آب مواجه هستیم و برای تصفیه از هر دو روش استفاده می کنیم. الان شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران دارای سیستم های تصفیه آب بسیار بزرگی هستند. الان در ایران تصفیه فاضلاب صنعتی؛ عمدتا به صورت شیمیایی، دارد انجام‌ می شود. یک روش دیگر از طریق طبیعت است که فاضلابها وارد زمین می شود و در داخل زمین با عبور از لایه های مختلف، تصفیه شده و به ذخایر آب زیرزمینی اضافه می شود.

در کشورهای گوناگون از روشهای دیگری هم استفاده کرده اند منتهی ما در ایران فعلا از این دو روش داریم استفاده می کنیم.

خبرنگار: چه توصیه‌هایی می‌توانید به ما بدهید تا ابتکاراتمان برای بهداشت حوضه رودخانه موتاگوا را با موفقیت انجام دهیم؟

دکتر احمدی نژاد: کشور شما سرزمین بسیار زیبایی است و رودخانه موتاگوآ یک رودخانه بسیار مهم است. آلودگی آن می تواند زندگی بسیاری از انسانها را به مخاطره بیندازد. به نظرم دو کار اساسی و پیشگیرانه باید انجام شود؛ اول آموزش عمومی است. آموزش مساله بسیار مهمی است. یعنی تک تک انسانها باید یاد بگیرند چگونه با طبیعت رفتار کنند، یاد بگیرند به نحوی در طبیعت زندگی کنند که به آن آسیب نزنند زیرا این آسیب مستقیما به خودشان برخواهد گشت. امر آموزش و فرهنگ عمومی در همه جای دنیا و در اینجا مهم است.

دوم؛ تغییر کاربری های زمین است. اگر کاربری ها بگونه ای تنظیم شود که آلودگی ها مستقیما وارد رودخانه شود، این صدمات جبران ناپذیری را به بار خواهد آورد. مراکز صنعتی و مراکز سکونتی بایستی روابطشان با آبهای طبیعی بگونه ای تنظیم شود که آلودگی مستقیما وارد آب نشود.

رودخانه موتاگوآ از مراکز جمعیتی گوناگونی عبور می کند. یا آن شهرها باید سیستم های تصفیه فاضلاب داشته باشند و مراکز صنعتی که در نزدیک رودخانه هستند امکانات تصفیه آب داشته باشند یا کلا فاصله بگیرند و فاضلابشان ارتباطی با رودخانه پیدا نکند. البته اینها برنامه های دراز مدت است و یک مقدار هزینه های سنگین می خواهد که بایستی از کمک های بین المللی استفاده کرد. همه مردم بایستی در جلوگیری از آلودگی آب و برگرداندن این رودخانه بسیار مهم به شرایط اصلی و طبیعی خودش مشارکت کنند.

خبرنگار: در تلاش هستیم برنامه هایی را برای مدیریت صحیح پسماند جامد در سطح شهرداری ها اجرا کنیم ، نظرات راهگشای شما برای ما در این موضوع چیست؟

دکتر احمدی نژاد: امروزه مسئله پسماند یک مسئله بسیار مهم در شهرهای بزرگ است. برای اینکه مصرف متنوع شده و مصرف محصولات نفتی وارد زندگی مردم شده است، اینها در طبیعت تجدیدپذیر نیستند یا پروسه تجدید پذیری شان بسیار طولانی است و موجب آلودگی محیط زیست و آبها می شود.

اگر بخواهیم بصورت ریشه ای و اساسی اقدام کنیم، بایستی از مصرف پسماندهای نفتی یا مصرف کالاهایی که پسماندهای نفتی شان زیاد است خودداری کرده و آنها را با کالاها و محصولات دیگر جایگزین کنیم و اگر باز هم بخواهیم بصورت اساسی مسئله را حل کنیم باید در توزیع جمعیتی بازنگری کنیم. اگر جمعیت در کل سرزمین گسترش پیدا کند، بطور طبیعی آلودگی ها کاهش می یابد و تمرکز آلودگی ها و پسماندها کاهش پیدا خواهد کرد. باید در شیوه های شهرسازی و استقرار جمعیت حتما تجدیدنظر شود. اگر درپایان پسماندی ماند که تجدیدپذیر نیست، بایستی با استفاده از سیستم هایی که امروزه در اختیار هست، اینها را تبدیل و از چرخه طبیعت دور کنیم.

خبرنگار: تجربه شما در سمپوزیوم 'مدیریت جامع منابع آب، با شعار «بیایید موتاگوا را نجات دهیم» که توسط وزارت محیط زیست و منابع طبیعی گواتمالا برگزار شد چیست؟

دکتر احمدی نژاد: تجربه بسیار خوبی بود. من همین جا از آقای وزیر محیط زیست و دولت گواتمالا به خاطر دعوتشان و پذیرایی خوبی که داشتند، تشکر می کنم. سمپوزیوم هم خیلی خوب برگزار شد. جمعی از متخصصین و صاحب نظران حضور داشتند، مقالات و راهکارهای خیلی خوبی ارائه شد. راهکارهایی که برآمده از دانش و تکنولوژی های نوین بود. من فکر می کنم با تجمیع آنها می توان تا حد زیادی مشکل را حل کرد. برای خود من هم بسیار جالب بود. با دانشمندان و متخصصین جدیدی آشنا شدم که اینها در سطح بین الملل دارند کار می کنند و به موضوع آب، محیط زیست، آلودگی آب و پسماندها با نگاه علمی و کلان بین المللی توجه می کنند و راهکارهای خوبی را ارائه می دهند.

من می خواهم در پایان صحبتی با جنابعالی، دست اندرکاران محیط زیست و بخصوص با مردم خوب گواتمالا داشته باشم. این اولین سفر من به گواتمالاست. یک بار هم قرار بود سفر کنیم اما مشکلاتی پیش آمد و سفر انجام نشد. خیلی خوشحال هستم که امروز در کشور بسیار زیبای گواتمالا هستم. گواتمالا همه امکانات و منابع را برای یک پیشرفت سریع در اختیار دارد. سرزمینی است که به لحاظ منابع طبیعی بسیار بسیار غنی است. زمین حاصلخیز، انواع معادن و آب در اختیار است. مهمتر از این مردم بسیار صمیمی، مهربان و دوست داشتنی که آمادگی دارند برای پیشرفت کشورشان تلاش کنند و همچنین فرهنگ غنی که وجود دارد. فرهنگ گواتمالا، فرهنگی تاریخی و انسانی با قدمت بسیار طولانی است. اگر بخواهم در یک جمله بگویم؛ شما همه امکانات و منابع را در اختیار دارید تا بسرعت به یک کشور پیشرفته تبدیل شوید که همه مردم بتوانند در رفاه و آسایش زندگی کنند. هم ثروت طبیعی دارید و هم موقعیت جغرافیایی ـ سیاسی بسیار خوبی دارید. هم آب هست هم معادن و جنگل هست، هم مردم خوبی دارید و هم فرهنگ خوبی دارید.

من به مردم گواتمالا تبریک می گویم که در یک سرزمینی زندگی می کنند که پر از نعمت و فرصت است. هم اطمینان دارم و هم امیدوار هستم که با همکاری و همبستگی همه مردم و با یک تلاش عالمانه، ان شاءالله خیلی زود کشور گواتمالا به کشورهای پیشرفته بپیوندد و بتواند برای منطقه آمریکای لاتین تبدیل به یک الگو شود. من مردم گواتمالا را از صمیم قلب دوست دارم.

زنده باد گواتمالا

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب