1399/08/06-19:41

۱۴۰۰ فقط کنکور نظام جدید برگزار می‌شود

۱۴۰۰ فقط کنکور نظام جدید برگزار می‌شود

رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: از نظر شورای سنجش و پذیرش دانشجو، پرونده کنکور نظام قدیم و جدید بسته شد و سال آینده فقط کنکور نظام جدید برگزار می‌شود.

به گزارش دولت بهار به نقل از ایرنا، ابراهیم خدایی بعد از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران درباره برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ تاکید کرد: محتوای درسی کنکور نظام جدید ساده تر از نظام قدیم است و داوطلبان یک سال برای مطالعه دروس و منابع مهلت دارند.

وی که در حاشیه جلسه نقشه جامع علمی کشور سخن می گفت درباره انتقاد تعدادی از داوطلبان نسبت به برگزار نشدن کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: این موضوع به صورت مفصل در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با انتقاد از انتشار اعداد و ارقام متفاوت در خصوص تعداد داوطلبان نظام قدیم از سوی برخی افراد، گفت: در عدد و ارقامی که اعلام شده، تشکیک می شود و افرادی که به اطلاعات واقعی دسترسی ندارند این اطلاعات را ارائه نکنند تا ذهن داوطلبان و جامعه مغشوش نشود.

وی درباره تعداد داوطلبان شرکت کننده نظام قدیم در کنکور سراسری ۹۹ گفت: امسال، ۲۵۹ هزار نفر داوطلب نظام قدیم شرکت کردند که از این تعداد، ۶۳ هزار نفر با توجه به اختیاری شدن انتخاب نظام کنکور، به سوالات نظام جدید جواب دادند.

خدایی با بیان اینکه تعداد سوالات چاپ شده نظام جدید برای کنکور ۹۹ برای ۱۹۶ هزار نفر بود، افزود: از این ۱۹۶ هزار نفر، ۵۳ هزار نفر داوطلبان دانش آموخته مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند؛ همچنین ۱۴۲ هزار نفر باقیمانده داوطلبانی بودند که حداقل سه بار در کنکور شرکت کرده اند.

خدایی اظهار داشت:  از این ۱۴۲ هزار نفر ۱۱۷ هزار نفر داوطلب علوم تجربی بودند که قصد قبولی در سه رشته دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی داشتند؛ در سایر رشته ها زیر هشت درصد داوطلبان، نظام قدیم هستند.

وی درباره سابقه برگزاری کنکور نظام قدیم، خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، داوطلبان ۲ سال پیاپی و در سال های ۹۸ و ۹۹ حق شرکت در کنکور نظام قدیم داشتند و از یکسال گذشته به همه داوطلبان اعلام شد کنکور ۹۹ آخرین دوره برگزاری آزمون برای داوطلبان نظام قدیم است و از سال ۱۴۰۰ کنکور فقط در نظام جدید برگزار می شود.

معاون وزیر علوم با اشاره به اصل مشکلات داوطلبان نظام قدیم کنکور، گفت: نظام آموزش متوسطه ما از سال ۹۴ تغیییر یافت و همزمان سازمان سنجش آموزش کشور سه سال پیاپی در کنکور، سوالات مشترک نظام قدیم و جدید منتشر کرد. برای همتراز شدن سختی سوالات، بر بخش های مشترک سوالات هر ۲ نظام قدیم و جدید تاکید کردیم.

خدایی افزود: بنابراین، از مباحث جدید نظام آموزش متوسطه سوال کمتر دادیم تا با سوالات نظام قدیم همتراز شود. 

به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، دانش آموز و معلم به تغییرات نظام آموزش متوسطه که از ۶ سال پیش آغاز شده است، توجه نمی کنند؛ تغییرات نظام آموزش متوسطه بر اساس سند بنیادین تحول آموزش و پرورش است و ما این سند و سند نقشه جامع علمی کشور را به خاطر بخش مشترک سوالات کنکور نظام قدیم معطل نگه داشته ایم.

وی تاکید کرد: سیستم آموزش یک کشور که نمی تواند معطل عده ای شود تا آنها شانس قبولی در رشته های پزشکی داشته باشند. این تغییرات در کنکور از قبل به افراد اعلام شده و شورای سنجش و پذیرش دانشجو انتقادات و حرف های متقاضیان برگزاری کنکور نظام قدیم را شنیده است.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: شورای سنجش و پذیرش دانشجو هفته گذشته برای همین موضوع تشکیل جلسه داد، بنابراین برای کنکور نظام قدیم ۱۴۰۰ هیچ دستور کاری وجود ندارد.

نظرات

اخبار مرتبط