1402/11/21-13:22

بارزانی: آمریکایی‌ها باید در عراق بمانند

 بارزانی: آمریکایی‌ها باید در عراق بمانند

مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق در مصاحبه‌ای گفت که اربیل به ادامه حضور نظامیان آمریکایی نیاز دارد و خواستار خروج آن‌ها نیست.

به گزارش دولت بهار، «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق به شبکه ان.بی.سی آمریکا گفت که ماهیت تهدیدات در منطقه تغییر کرده است و اربیل به ادامه حضور نظامیان آمریکایی نیاز دارد.

او افزود: «ما به کمک بیشتر آمریکا نیاز داریم، این به معنای نیاز به نظامیان بیشتر نیست، بلکه به کمک‌ها و امکانات بیشتر نیاز داریم تا سطح توانایی نظامی پیشمرگه را افزایش دهیم تا بتوانیم نه تنها از مردم خود بلکه از تمامی کسانی که ساکن اقلیم کردستان هستند، دفاع کنیم».

بارزانی در ادامه گفت: «ما به حمایت و پشتیبانی و ادامه حضور آمریکا و ائتلاف بین‌المللی نیاز داریم، ماهیت تهدیدات تغییر کرده و خواهان کمک بیشتر نظامی، اقتصادی و سیاسی هستیم، چرا که تهدیداتی که اکنون با آن‌ها مواجه هستیم با تهدیدات داعش تفاوت دارد».

نخست‌وزیر اقلیم کردستان با اشاره غیرمستقیم به حملات موشکی و پهپادی اخیر سپاه پاسداران به مقر موساد در این منطقه، افزود: «همان‌طور که می‌دانید چندی پیش در معرض حملات موشکی و پهپادی قرار گفتیم و امکانات لازم برای دفاع از خود در برابر این حملات را نداشتیم، بنابراین وقتی می‌گوییم که نیاز به کمک بیشتر آمریکا داریم، به معنای این نیست که به نظامیان بیشتر نیاز داریم».

او با ادعای اینکه ارتش آمریکا کمک زیادی به در جنگ با داعش به عراق کرده است، تأکید کرد: «ما هیچ گاه خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق نبوده‌ایم».

او در ارتباط با توقف صادرات نفت از اقلیم کردستان [در پی رأی دادگاه عالی عراق] نیز گفت: «این مسأله همزمان با عدم تأمین بودجه اقلیم مشکلات زیادی را به وجود آورده است، اما آقای محمد شیاع السودانی از خود حسن ظن نشان داده و امیدواریم که مشکلات برطرف شود».

در این راستا سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی نظامی نخست‌وزیر عراق در سخنانی ارتش آمریکا را عامل بی ثباتی دانست و گفت: «دولت عراق بیش از هر زمان دیگری، به سمت پایان دادن به ماموریت این ائتلاف که به عامل بی ثباتی در عراق تبدیل شده و عراق را به سمت درگیری می‌کشاند، حرکت می‌کند».

در این میان قرار است گفت‌و‌گوهای بغداد با واشنگتن درباره آینده نیروهای ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضدداعش در عراق، از فردا (یکشنبه) از سر گرفته می‌شود.

* فارس

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب