1401/02/19-00:48

لولا داسیلوا مجددا نامزد رئیس‌جمهوری برزیل شد

 لولا داسیلوا مجددا نامزد رئیس‌جمهوری برزیل شد

لوئیز لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق برزیل اعلام کرده قصد نامزد شدن در انتخابات آینده برزیل را دارد تا به گفته خودش "کشور را نجات و دموکراسی آن را حفظ کند".

به گزارش دولت بهار به نقل از بی بی سی، او که رهبر جناح چپ سیاسی در برزیل است روز شنبه - هفتم مه - در جریان یک میتینگ و در میان هوادارنش گفت که "به میدان می‌آید تا از دموکراسی در برابر ژائیر بولسنارو" دفاع کند.

آقای لولا از سال ۲۰۰۳ به مدت ۷ سال رئیس‌جمهور برزیل بود.

میتینگ انتخاباتی که روز شنبه در برزیل برگزار شد تحت عنوان "پیشواز" کارزار اصلی شکل گرفته بود چرا که رقابت‌های اصلی انتخابات ریاست جمهوری برزیل از ماه اوت - ۳ ماه دیگر - کلید خواهد خورد.

ستاد انتخاباتی آقای لولا می‌گوید او نامزد "دموکرات‌ها از همه اقشار، طبقه، نژاد و باور مذهبی" خواهد بود.

آقای لولا - ۷۶ ساله - روز شنبه، در جمع هواداران پرشور خود در شهر سائوپائولو گفت: "من دوباره به میدان مبارزه بازگشتیم

شعارهای او در حول "گردهم آوردن ملت، ایجاد وحدت و مقابله با اقتدارگرایی" است.

آقای لولا که از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس‌جمهور برزیل بود، اصلی‌ترین چهره چپ‌گرای این کشور محسوب می‌شود که توانست در ۷ سال زمامداری خود، با بهبود وضع اقتصادی کشور، دهها میلیون برزیلی را به بالای خط فقر بیاورد.

سال گذشته، دیوان عالی برزیل که بالاترین نهاد قضایی در این کشور است محکومیت آقای لولا را متاثر از مناقشات سیاسی تشخیص داد و حق حضور دوباره او در رقابت‌های ریاست جمهوری را احیاء کرد.

بسیاری در برزیل نگران آنند که چنانچه در جریان رای‌گیری اکتبر آینده آقای لولا پیروز شود شاید بولسنارو حاضر به واگذاری قدرت نشود.

آقای لولا به عنوان یار انتخاباتی و معاون آینده خود، جرالدو آلکمن، فرماندار فعلی سائوپائولو را برگزیده که یک چهره میانه‌رو است.

او امیداور است با انتخاب آقای آلکمن بتواند آنهایی که لزوما حامی رویکرد سیاسی چپ‌گرایانه او نیستند اما از عملکرد آقای بولسنارو هم دل‌خوشی ندارند، جذب کند.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب