1402/05/02-15:40

ثبت‌نام اربعین 1402 در سامانه سماح فردا آغاز می‌شود

 ثبت‌نام اربعین 1402 در سامانه سماح فردا آغاز می‌شود

ثبت‌نام متقاضیان زیارت اربعین در سامانه سماح از فردا سوم مرداد آغاز می‌شود. زائران برای ثبت‌نام قطعی باید پس از وارد کردن اطلاعات گذرنامه، هزینه بیمه را نیز بپردازند.

به گزارش دولت بهار، ثبت‌نام متقاضیان زیارت اربعین در سامانه سماح فردا از سوی سازمان حج و زیارت آغاز می‌شود.

این سامانه از ساعت ۱۰ صبح فردا سوم مرداد با طراحی جدید در دسترس مردم قرار می‌گیرد و متقاضیان سفر اربعین، در کنار وارد کردن اطلاعات گذرنامه، برای نام‌نویسی قطعی باید مرز خروجی و زمان تشرف به عراق و بازگشت به کشور را مشخص  و هزینه بیمه را پرداخت کنند. همچنین در این سامانه بلیت پرواز عتبات هم عرضه خواهد شد.


قالب جدید سامانه سماح که هنوز تکمیل نشده است

هزینه بیمه اربعین ۱۴۰۲ هنوز نهایی نشده است. سال گذشته زائران برای ثبت‌نام در سامانه سماح باید ۱۸ هزار تومان به عنوان بیمه پرداخت می‌کردند. همچنین برخی از منابع مطلع هزینه بلیت پرواز اربعین را 8 میلیون تومان عنوان کرده‌اند.

حسام قربانعلی، سخنگوی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفته است: فروش بلیت پرواز اربعین از چهارم شهریور آغاز و پروازها تا ۲۰ شهریور انجام خواهد شد.


سامانه سماح در سال گذشته ـ اربعین گذشته پیش ثبت‌نام از متقاضیان صورت گرفت

امید کوثری، مدیر اجرایی ستاد اربعین با اشاره به لزوم ثبت‌نام در سامانه سماح، گفته بود که همه متقاضیان اربعین باید در این سمانه ثبت‌نام کنند.

در روزهای آینده گروهی از مسؤولان ستاد اربعین به عراق سفر می‌کنند تا با طرف عراقی مذاکراتی درباره برنامه‌های اربعین ۱۴۰۲ داشته باشند.

 میراحمدی: مرز خسروی ۲۴ ساعته برای تردد زائران باز است

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: در توافق با طرف عراقی، مرز تمرچین و مرز خسروی به صورت ۲۴ ساعته خواهد بود. با توجه به حجم گرمای امسال، مرز باشماق و خسروی مرزهای مناسبتری برای تردد خواهد بود.

سید مجید میراحمدی معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و رییس ستاد مرکزی اربعین امروز دوشنبه (2 مرداد) در حاشیه جلسه ستاد مرکزی اربعین گفت: ثبت نام زائرین در سامانه سماح از فردا (سوم مرداد) ۱۰ صبح آغاز می‌شود.

وی افزود: مبلغ تعیین شده برای بیمه زائران را به ازای هر نفر ۳۵ هزار تومان است اما مبلغ پرداختی بیمه‌گر بین ۴۰ تا ۷۰ درصد افزایش خواهد داشت.

رئیس ستاد مرکزی اربعین تصریح کرد: در توافق با طرف عراقی، مرز تمرچین و مرز خسروی به صورت ۲۴ ساعته خواهد بود. با توجه به حجم گرمای امسال، مرز باشماق و خسروی مرزهای مناسب تری برای تردد خواهد بود.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور افزود: افزایش قابل توجه گیت‌های خروج کشور نیز پیش‌بینی شده است. آنچه که ما را نگران می‌کند، تعداد وسایل حمل و نقل عمومی است. جابجایی بیش از ۴ میلیون زائر بسیار دشوار است،با دستور رئیس جمهور در صورت امکان اتوبوس‌هایی از کشورهای همسایه به صورت موقت به خدمت بگیریم و همچنین از ظرفیت تاکسی‌های اینترنتی هم برای حمل و نقل زائران استفاده کنیم.

وی ادامه داد: توصیه ما به استفاده زائران از وسایل نقلیه شخصی است. به این منظور پارکینگ‌هایی پیش بینی شده است. 

میراحمدی ادامه داد: با توجه یه اینکه وسایل نقلیه شخصی ظرفیت پنج نفر مسافر را دارد، پیشنهاد ستاد مرکزی اربعین، «نظر مسافر» است که نحوه آن اطلاع‌رسانی می‌شود. 

رئیس ستاد مرکزی اربعین تصریح کرد: گذرنامه اربعین برای کسانی که به هر نحوی فاقد گذرنامه هستند، در ماه محرم و صفر قابل استفاده است. البته شرط آن ثبت نام در سامانه سماح است. 

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: بانک مرکزی پیش بینی‌هایی برای تامین ارز زائران اربعین انجام داده است که در جلسه امروز مصوب شد و نحوه دریافت آن، اطلاع‌رسانی می‌شود.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه اربعین سفری ارزان است اما رایگان نیست؛ تصریح کرد: زائران برنامه‌ریزی مناسب برای مدیریت منابع مالی خود داشته باشند. ما هم به دنبال این هستیم که به نحو مطلوبی ارز دولتی به زوار اختصاص دهیم.

برای سفر اربعین مشمولان خدمت وظیفه وثیقه‌ای لازم نیست

میراحمدی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره نحوه سفر سربازان و مشمولان وظیفه در ایام اربعین، گفت: برای سفر زیارتی اربعین، مشمولان خدمت وظیفه مانند سال گذشته عمل خواهد شد و وثیقه‌ای لازم نیست.

وی با بیان اینکه موکب‌های عراقی از دهم ماه صفر فعالیت خود را آغاز خواهند کرد؛ افزود: برخی از زوار که سال گذشته قبل از دهم به عراق رفته بودند از نبود موکب‌ها گلایه داشتند تصمیم گرفتیم امسال هم موکب‌داران عراقی فعالیت خود را زودتر آغاز کنند و موکب‌های ایرانی هم از ابتدای ماه صفر خدمات خود را عرضه کنند. 

رئیس ستاد مرکزی اربعین تصریح کرد: زائرانی که زودتر رفتند و زودتر بازگشتند تجربه بهتری از سفر زیارتی اربعین داشتند.

میراحمدی در ادامه گفت: بسیاری از ایرانیان در کربلا به مدت چند روز استقرار پیدا می‌کنند که این مسأله هم برای خودشان و هم برای دیگر زائران و میزبانان ایرانی و عراقی مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. من از زائران خواهش می‌کنم مدت ماندگاری خود در عراق را کاهش دهند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: سال گذشته تا ۴۸ ساعت قبل از اربعین در بسیاری از شهرها عراق حکومت نظامی برقرار بود و همین موضوع موجب ورود دیرهنگام تجهیزات موکب داران ایرانی به عراق شد.

موکب‌داران ایرانی از بیستم محرم تا پانزدهم صفر می توانند وارد عراق شوند 

وی گفت: این مسأله با طرف عراقی مورد بررسی قرار گرفت و قرار بر این شد که موکب‌داران ایرانی بتوانند از بیستم ماه محرم تا پانزدهم ماه صفر از هر مرزی که می‌خواهند به راحتی وارد کشور عراق شوند در غیر این صورت پس از پانزدهم ماه صفر تنها می‌توانند از مرز سومار تردد کنند. 

معاون وزیر کشور به موکب‌داران توصیه کرد: تا قبل از پانزدهم ماه صفر از هر مرزی که می‌خواهند وارد کشور عراق شوند.

میراحمدی با پیش‌بینی عبور ۱۰۰ هزار زائر پاکستانی از مرز ایران برای اربعین، گفت: با همکاری طرف عراقی و طرف پاکستانی مقرر شد که زائران پاکستانی بتوانند به صورت گروهی و فردی از مرز چذابه عبور کنند و وارد کشور عراق شوند. برای زائران افغانستانی هم مرز چذابه به عنوان مرز تردد معرفی شده است.

به گزارش فارس، نیمه شهریور اربعین حسینی است که اعزام زائران ۲۷ مرداد هم‌زمان با آغاز ماه صفر انجام می‌شود.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب