1403/01/06-13:16

رکورد فرار سرمایه از بورس در سال گذشته شکسته شد/ خروج ۹۰ همت پول حقیقی

 رکورد فرار سرمایه از بورس در سال گذشته شکسته شد/ خروج ۹۰ همت پول حقیقی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سال گذشته بیش از 90 هزار میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سرمایه خارج شد.

به گزارش دولت بهار به نقل از ایلنا، فردین آقابزرگی درباره میزان خروج سرمایه از بورس پس از ماجرای نشت اطلاعات محرمانه در اردیبهشت ماه سال گذشته اظهار داشت: در سال 99 علی‌رغم تمام فراخوان‌های عمومی 25 هزار میلیارد تومان وارد بورس شد و در سال 1400 از این بازار 40 هزار میلیارد تومان خارج شد. همچنین در سال 1401 شاهد خروج حدود 60 هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس بودیم اما متاسفانه در سال 1402 میزان خروج پول حقیقی از بورس به بیش از 90 هزار میلیارد تومان رسید. 
 
وی تاکید کرد: یکی از نشانه‌های اینکه حمایت‌های مسئولان از بازار سرمایه ظاهری بوده، میزان بازدهی شاخص کل بورس در سال گذشته است. به طوریکه متاسفانه شاخص کل در سال 1402 کمتر از 10 درصد ثبت شد و در کنار آن باید به میزان خروج پول حقیقی‌ها از بازار به میزان بیش از 90 هزار میلیارد تومان اشاره کرد. 
 
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: این دو مولفه نشان می‌دهند که دولت نتوانست برای جذب سرمایه به بورس اعتماد عمومی را جلب کند و 90 هزار میلیارد تومانی که از بورس خارج شد به سمت بازارهای سوداگرانه و سفته بازی مانند ارز و طلا رفت. 
 
آقابزرگی با بیان اینکه پس از ماجرای اردیبهشت ماه سال گذشته و دسترسی عده‌ای به رانت اطلاعات بورسی، مردم قید بورس را زدند، گفت: از ابتدای سال 1402 تا 17 اردیبهشت ماه سال گذشته سقف شاخص تاریخی بورس شکسته شد و به میزان 2 میلیون و 500 هزار رسید و همچنین بازار بازدهی 30 درصدی را تجربه را کرد و در  40 روز کاری این بازدهی 30 درصدی در شاخص کل و بازدهی 51 درصدی در شاخص هم‌وزن را تجربه کردیم. 
 
وی افزود: در حالی که بازار به قوت پیش می‌رفت انفعال سازمان بورس و ارکان بورس و بی‌تفاوتی آنها نسبت به وظیفه احقاق حقوق سهامداران خرد باعث فرار سرمایه از بورس شد. 
 
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: دولت در سال گذشته با اقداماتی از جمله تصمیمات درباره نرخ خوراک پالایشی و پتروشیمی‌ها، نرخ بهره، قیمت گذاری دستوری و ... باعث شد تا سازمان بورس خاصیت و جایگاه خود را از دست بدهد و همین اقدامات و انفعال سازمان بورس، زمینه بی‌اعتمادی مردم را فراهم کرد که این بی‌اعتمادی مردم در سال جدید هم ادامه خواهد داشت، هرچند که شرایط بازار مستعد جذب نقدینگی است.  

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب