1403/01/14-20:51

اگر مانع رشدمان شوید، سکوت نمی‌کنیم

رئیس‌جمهور چین به همتای آمریکایی خود گوشزد کرد اگر واشنگتن اقدامی در راستای جلوگیری از توسعه فناوری‌های پیشرفته توسط چین انجام داده و پیشرفت این کشور را مختلف کند، پکن ساکت نخواهد نشست.

به گزارش دولت بهار به نقل از ایسنا، «جو بایدن» و «شی جینپینگ» روسای جمهور آمریکا و چین در راستای ثبات‌بخشی به روابط پرتنش خود، گفت‌وگوی تلفنی داشتند.

شبکه تلویزیونی «سی. سی. تی. وی» در چین گزارش داد: «این دو رئیس کشور درباره روابط آمریکا و چین و مسائل و دغدغه‌های مشترک دو طرف تبادل نظر شفاف و عمیقی داشتند.»

رئیس‌جمهور چین در این تماس به همتای آمریکایی خود گوشزد کرد اگر واشنگتن اقدامی در راستای جلوگیری از توسعه فناوری‌های پیشرفته توسط چین انجام داده و پیشرفت این کشور را مختلف کند، پکن ساکت نخواهد نشست.

شی جینپینگ در این تماس با بیان اینکه چین همواره برای همکاری‌های دوجانبه و سازنده آماده است، تصریح کرد: «اگر آمریکا بر سرکوب توسعه فناوری پیشرفته چین اصرار داشته باشد و چین را از حق قانونی خود برای توسعه محروم کند، ما سکوت نکرده و دست روی دست نخواهیم گذاشت.»

رئیس‌جمهور چین با بیان اینکه روابط دو کشور در ماه‌های اخیر به ثبات رسیده و شهروندان دو کشور از این مسئله استقبال کرده‌اند، تصریح کرد: «از سوی دیگر، عوامل منفی در روابط دو کشور افزایش یافته و این به توجه ویژه هر دو طرف نیازمند است.»

بایدن در مقابل اذعان کرد که توسعه چین برای تمامی جهان سودمند است و مدعی شد واشنگتن سعی ندارد توسعه چین را محدود کرده یا روابط دوجانبه خود با این کشور را قطع کند.

از سوی دیگر، بایدن در این تماس نسبت به آنچه آن را «سیاست‌های تجاری ناعادلانه پکن» خواند، انتقاد کرد و گفت این سیاست‌ها به کارگران و خانواده‌های آمریکایی آسیب می‌رساند.

او همچنین تاکید کرد ایالات متحده همچنان خواهد کوشید تا مانع استفاده چین از فناوری‌های پیشرفته آمریکایی علیه امنیت ملی ایالات متحده شود.

به گزارش شبکه خبری آمریکایی «سی. ان. بی. سی» این نخستین تماس تلفنی روسای جمهور آمریکا و چین از ژوئیه ۲۰۲۲ بود و کاخ سفید آن را اقدامی در راستای «مدیریت تنش‌ها، رسیدگی به سوءتفاهم‌ها و پیشگیری از تقابل ناخواسته» توصیف کرد.

به گفته یک مقام کاخ سفید، بایدن در این تماس به طرح مسائلی از جمله روابط اقتصادی دو کشور، تنش‌ها بر سر تایوان، حمایت ادعایی چین از روسیه در جنگ اوکراین و تهدیدی فزاینده امنیت سایبری پرداخت.

بایدن در این تماس به همتای چینی خود اعلام کرد که در آینده نزدیک وزرای خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده با هدف تقویت گفت‌وگو و تعاملات دوجانبه به چین سفر خواهند کرد.

رئیس‌جمهور چین در این تماس نیز بار دیگر تاکید کرد که مسئله تایوان برای چین یک خط قرمز است.

او گفت: «مسئله تایوان در روابط آمریکا و چین یکی از خط قرمزهای اصلی است که نباید از آن عبور کرد. ما چشم خود را بر فعالیت‌های جدایی‌طلبانه نیروهای حامی استقلال تایوان و همچنین حمایت نیروهای خارجی از این جریان‌ها نخواهیم بست.»

بایدن در واکنش به این اظهارات همتای چینی خود متذکر شد که ایالات متحده حامی استقلال تایوان نبوده و قصد ندارد با چین وارد مناقشه شود. به گفته بایدن، آمریکا همچنین به دنبال یک جنگ سرد دیگر نیست و قصد ندارد اتحادی علیه چین برپا کرده یا حکومت این کشور را سرنگون کند.

نظرات

اخبار مرتبط

اپلیکیشن دولت بهار دسترسی ساده تر و اطلاع از اخبار مهم
نصب